24-28 Haziran tarihleri arasında 33. yaşını kutlayacak olan ve 175 bine yakın müzik severi bir araya getirip İngiltere’nin Pilton bölgesini müzik vahasına dönüştürecek Glastonbury Festivali’nde bulunmak müzikle alakalı bir çok kişinin hayalini süslüyordur. Rave Mag olarak canlı performanslara ne kadar düşkün olduğumuzu biliyorsunuz. Geçtiğimiz günlerde küçücük fontlarla yazarak ancak sığdırabildikleri devasa line-up afişlerini yayınlayan Glastonbury, yine içimizi burkmayı başardı.

Bir çok grubun en özel anlarını yaşadığı ve yaşattığı yer olan Glastonbury sahnesinde, YouTube’un bize tanıdığı olanaklar dahilinde 13 performanslık bir yolculuğa çıktık. Duygu karmaşasına şimdiden hazır olun benden söylemesi.

1. The Verve – “Bitter Sweet Symphony” // 2008

Bir dargın bir barışık olan grup üyeleri 90’lı yılların sonunda yeniden dağılma kararı almıştı. 2007 yılında ‘Forth’ albümü için yeniden bir araya gelen efsanevi grup, klasikleşen şarkıları “Bitter Sweet Symphony” ile Glastonbury sahnesinde unutulmaz bir performans sergiliyor.

 

2. Arctic Monkeys – “Mardy Bum” // 2007

2007 yılının bahar aylarında ikinci albümlerini yayınlayan grup, müthiş bir başlangıç yaptıları kariyerlerini aynı yıl The Who ve The Killers ile Glastonbury’in headliner’ı olarak taçlandırdı.

 

3. Faithless – “Insomnia” // 2002

İngiliz grup, bu yıl kasım ayında 20. yaşını kutlayacak klasikleşen şarkısı ‘Insomnia’ ile Glastonbury sahnesinde. Yine yer yerinden oynuyor.

 

4. Florence + The Machine – ”You’ve Got The Love” // 2010

Bu ayın başında çıkardığı yeni uzunçaları ile bir hafta dolmadan hem Amerika hem de İngiltere albüm listesinde bir numaraya ulaşan Florence Welch önderliğindeki grup, ilk albümünün üzerinden daha bir yıl bile geçmemişken Glastonbury sahnesinde tüm kalabalığa tek bir ağızdan ‘You’ve Got The Love’ söyletiyor. Beyazlar içindeki Welch, tam anlamıyla büyüleyici.

 

5. Coldplay – “Fix You” // 2005

2005 yılında festivalden bir kaç hafta önce 3. albümü ‘X&Y’i yayınlayan grup, merakla beklenen konserini Chris Martin’in harika vokaliyle giriş yaptığı ‘Fix You’ şarkısıyla bitiriyor.

 

6. The Chemical Brothers – “Hey Boy Hey Girl” // 2007

Kurulduğu toprakların 90’lı yılların ortasında bizlere sunduğu bigbeat’in öncü temsilcilerinden The Chemical Brothers, 99 çıkışlı ‘Hey Boy Hey Girl’ ile gövde gösterisi yapıyor.

 

7. Gorillaz – “Clint Eastwood” // 2010

2010 yılında Muse ve Stevie Wonder ile Glastonbury’in headliner’ı olan Gorillaz, ilk albümünün hit şarkısı ‘Clint Eastwood’u Snoop Dogg eşliğinde seslendiriyor. 12 yıllık Blur özlemini bitiren Damon Albarn, bakalım Gorillaz’ı tekrar ne zaman diriltecek?

 

8. Bon Iver – “Skinny Love” // 2009

Küçük bir kasabada hayalleri ile birlikte büyüyen Justin Vernon, Bon Iver projesiyle yayınladığı ilk albümünden iki yıl sonra ‘Skinny Love’ ile Glastonbury sahnesinde. Kocaman bir yürek ve büyüleyici bir ses.

 

9. Radiohead – ”Paranoid Android” // 2003

Radiohead’in 1997 yılından sonra Glastonbury’daki ikinci headliner’lığı. Thom Yorke, ‘Paranoid Android’i söylerken tüm kalabalığı alıp uzun bir yolculuğa çıkmış gibi.

 

10. Oasis – “Live Forever” //1994

Şimdilerde her gün yaptıkları açıklamalarla birbirilerini eleştiren Gallagher kardeşler, 1994 yılında ‘Live Forever’ ile Glastonbury tarihinin unutulmaz performansları arasına giriyor.

 

11. The Prodigy – “Invaders Must Die” // 2009

Kimse Glastonbury sahnesinden ateş çıkmadı demesin. Kanıtı var!

 

12. Muse – “Supermassive Black Hole” // 2010

Muse, 2004 sonrası yeniden headliner ve ‘Supermassive Black Hole’ ile damarlarımıza kadar funk rock’ı hissetmemizi sağlıyor.

 

13. Amy Winehouse – “Glastonbury 2007”

Bu konser sayfalarca yazılmayı hak ediyor. Bir yıl önce çıkardığı ‘Back to Black’ albümü ile dikkatleri üzerine çeken Amy Winehouse, en sağlıklı ve formda yılında Glastonbury sahnesinde. Bu performans listemizde 13. sırada ve Amy tam 13. dk’da konserin sadece o bölümünde yağacak yağmur eşliğinde ‘Back to Black’ söylemeye başlıyor. O anın ne kadar özel olduğunu anlamak için şarkı bittiğinde Amy’nin gözlerine bakmanız yeterli.