U2’nun yardımsever, dünyaca tanınan vokali Bono’nun henüz yeni yetmeyken bir numaralı idolü olan Ian McCulloch’ın solistliğini üstlendiği, İngiltere’de 80’lere damgasını vurmuş post punk grubu: Echo and The Bunnymen. 1978’de Liverpool’da kurulan grup, iki yıl sonra ilk albümlerini yayımlayarak yolculuklarına başladılar. 1984’de çıkarttıkları Ocean Rain albümlerinin The Killing Moon adlı kaydı, tüm zamanların en güzel şarkılarından biri kabul edildi. Günümüze kadar çıkarttıkları albümlerin sayısına bakılırsa, oldukça üretken oldukları görülüyor zira diskografileri son derece kalabalık!

1987’de vokal Ian McCulloch solo albüm yapmak için gruptan ayrıldı. 2 yıl sonra da, grubun davulcusu Pete de Freitas bir trafik kazasında hayatını kaybetti. Grup dağılma noktasına geldi. Ancak 1996’da tekrar birleştiler. 2001 yapımı Donnie Darko adlı filmin bir klasik haline gelmesinde en büyük katkıyı yapanlardan biri, Echo And The Bunnymen oldu. Grubun Killing Moon’u ile başlayıp, Joy Division’un ‘Love Will Tear Us Apart’ı ile devam eden, Gary Jules’un Mad World’ü ile biten bu film; soundtrack’ı ile akıllarda kalmış daha sonra da içeriğindeki beyaz tavşan figürü ile birlikte Echo and The Bunnymen ile özdeşleştirilmiştir.

Tam bir seks ikonu olan karizmatik vokal Ian’ın, Courtney Love hakkında; “ O benimle yatabilmek için Liverpool’a gelmişti, ben onu reddedince Kurt Cobain ile tanışmış…” gibi bir cümlesi olduğu, doğruluğu yüksek olma ihtimali olan dedikodular arasındadır. Bu grupla ilgili en büyük hayal kırıklığı ise, çoğu müzik otoritesi tarafından Velvet Underground, Joy Division gibi isimlerle birlikte post-punk’ın en önemli temsilcilerinden biri olarak görülse de, hiçbir zaman dinleyiciler tarafından yeterli popülerliğe ulaşamamış olmasıdır. Elbette bu sizin için bir hayal kırıklığı sayılmayabilir, zira popülerliği az olan sanatçıları dinlemek RaveMag okurlarının sevdiği şeyler arasında!