İngiltere’den NYC, nam-ı diğer ‘Büyük Elma’ya ilk gelişinde henüz 21 yaşında olan Amelia Bushell’in aklına Brooklyn’de bir kız arkadaşı ile gittiği açık mikrofon gecesinde sahip olduğu gizli potansiyelinin bir yabancı tarafından keşfedilip bir anda dilediği müziği yapabilmek için istediği tüm fırsatların mucizevi bir şekilde ayaklarının önüne serileceği gelmiş midir acaba? Açıkçası bilemiyorum. Fakat, görünen o ki Amelia’yı o gece sesindeki gizli hüzünden ve yeteneğinden keşfeden kendisi de amatör olarak müzik ile ilgilenen Thomas Servidone, Amelia ile bir İngiliz ile bir Amerikalı’nın kısıtlı koşullarda olsa bile evrensel müzik diline beraber hakim olabildiklerinde Brooklyn’li bir Duo olarak neler ortaya çıkarabileceklerini 9 Nisan 2013 çıkışlı ilk EP’leri ‘the Boat of the Fragile Mind’ ile yeterince açık bir şekilde ortaya koyuyor.

Bandcamp.com sitesinde ulaşılabilecek olan EP’lerinde yer alan 8 parçada da Amelia’nın yaralı ama yine de hayatta kalan, hüzünlü fakat umut dolu sesi, Thomas’ın ambient enstrüman efektleri ve hafif piyano tınıları ve akustik performansı ile hafif nostaljik hafif rüyamsı bir ezgi ile bizlere pek yorum yapma fırsatı bile vermeden kayıp aşklara veda etme cesareti sunup, en derin rüyalara yolcu ediyor. Kendilerini Dream-pop, İndie folk olarak da betimleyen bu Brooklyn’li Duo en büyük ilham kaynakları olan Mazzy Star’a parçalarındaki ambient dokunuşlarla ufak göndermeler yapmayı da ihmal etmiyorlar.

Tarzlarına ağırlıklı hükmeden minimalism, enstrümanlardan geçişini tamamlayıp sözleri de ekliyor. Ve Rehearsed Lines’da Amelia’nın ipek eldiven içindeki çelik yumruğu tek bir söz ile bizi nakavt etmeyi başarıyor…

“…..We’re unprepared.”

           

The Boat of The Fragile Mind EP (2013)

  1. Charade
  2. The Once Happy Heart
  3. The Boat of The Fragile Mind
  4. All This Time
  5. Deep in Your Dark
  6. The City
  7. Rehearsed Lines
  8. So Long