Dün gibi aklınızda Titanic ve Good Will Haunting‘in Oscar sahnesinde karşılaştırıldığı gün. Elliott Smith, bembeyaz takım elbisesi ve elinde gitarıyla “Miss Misery” i seslendirmişti. Neden bilmiyorum ama o görüntü geliyor aklıma ne zaman Elliott Smith’i düşünsem.

Tam on yıl önce kendini kalbinden bıçaklayarak intihar eden bu uyumsuz ama bir o kadar duygusal adamın geriye doğal olarak sadece şarkıları kaldı. Bu haberi hala atlatamamış olan hayranları var. Ben de tam olarak kabullenmiş değilim. Çünkü Elliott Smith, orada beklemeliydi. Johnny Walker Red içerek mırıldanmalıydı şarkılarını. Hayatımızın önemli noktalarına bir şekilde dahil olacak şarkılar bestelemeliydi. Ama sıkıldı ve gitti. Hepsi bu kadar.

Nickolas Rossi yönetmenliğinde Elliott Smith’in müziğine ve hayatına dayanan bir belgesel 5 Mayıs tarihinde San Francisco Uluslararası Film Festivali kapsamında festival izleyicileriyle buluşacak. ‘Heaven Adores You‘ adını taşıyan belgesel, Elliott Smith’in hiç duyulmamış şarkılarına ve görülmemiş fotoğraflarına yer veriyor. Biz de izleyebilmek için sabırsızlanıyoruz. Aşağıda belgeselin fragmanını izleyebilirsiniz.