G

eçtiğimiz yıl Damon Albarn’ın uzun süredir boşladığı sanal grup projesi Gorillaz’a geri döndüğünü, yeni albüm kayıtlarına başladığı hatta projenin tüm görsel dünyasını oluşturan Jamie Hewlett’in harıl harıl çizimlere devam ettiğini biliyorduk. Fakat Gorillaz’ın yeni şarkılarının ve 5. albümünün ne zaman yayınlanacağını bilmiyorduk. Grup, bugün en azından ilk bölümdeki perdeyi kaldırdı ve 6 yıl sonra yanlarına Mercury ödüllü Benjamin Clementine’i de aldıkları “Hallelujah Money” isimli yeni şarkısını yayınladı.

Bu hızla giderse 2016’a kalmaz yeni Gorillaz albümünü dinleriz derken müzik sahnesinden yitip giden yıldızlar ve dünyanın raydan çıktığı saçma sapan olaylar arasında lanetli bir yılı müjdeli haberi alamadan devirdik. 2017 için umutları tekrardan yeşertip en azından yılın ilk yarısında yeni Gorillaz albümüne kavuşsak keşke diye düşünürken grup, bu sefer beklentileri boşa çıkarmadı ve 5 numaralı albümünden ilk ateşi yaktı; “Hallelujah Money”. Gorillaz, 2015 yılında Mercury Prize’ı cebine koyan tok sesli Benjamin Clementine abimizi de yanına alarak tüm şeytani köklere karşı savaş açtığı şahane bir balad yayınladı.

6 yıl sonra önümüzdeki aylarda yayınlanacak yeni Gorillaz albümünden ilk tat olan “Hallelujah Money”, yönetmenliğini Damon Albarn ve Giorgio Testi‘nin birlikte üstlendiği bir video klip ile servis edildi. Grubun bu kaydı Donald Trump‘ın Amerika’da başkanlık koltuğuna oturmasına ramak kala yayınladığı düşünülürse, bunu politik tınılara sahip tarihi bir an olarak görmek fazlasıyla mümkün.

#wearestillhumanz