Beats Antique 2007‘de San Fransisco’da David Satori, Zoe Jakes ve Tommy “Sidecar” Cappel tarafından kurulmuş. Yaptıkları müzik, Experimental World Fusion & Electronic olarak sınıflandırılabilir. Şarkılarında yaylı sazlar, kalimba, klarnet, akordeon, korna, orkestra çanı, viyola ve alışılmadık pek çok enstrüman var.  Bu enstrümanlar, Ortadoğu oryantalizminin mistik havasını işin içine katıyor. Sadece oryantalist çeşitlilikte yok, pek çok şarkısında Balkan müziklerinin dinamizmini, Glitch, Dubstep ve Hiphop’un elektronik unsurlarıyla bir araya getirdiklerini görüyoruz. Bu kadar farklı enstrüman ile bu kadar farklı yapıda müziğin bir arada tutulması, ortaya çıkan işi daha değerli kılıyor.

Zoe Jakes‘in baş döndürücü sahne şovları ve dans performansları, sahnede seyirciyle aralarında organik bir bağ kurmalarını sağlıyor, insanların saatlerce sahnedeki ekrana bakarak müziği dinlemesi yerine, müzikleri dans performansları ile birlikte sunmak, ambiyans ve kimlik açısından büyük fark yaratıyor. İşitsel ve görsel olarak dinleyenlere bütün bir performans sunuluyor
link

Şimdiye kadar yayınlanmış 5 albümü ve 5 EP’leri bulunuyor. Son albümlerini Contraption Vol. II adıyla 18 Eylül 2012’de yayınladılar. Bildiğimiz Beats Antique çizgisi bu albümde de devam ediyor gibi.

Beats Antique – Revival

Albümüyle beraber, yeni tur takvimini de paylaşan Beats Antique, şimdilik buralara gelecek gibi gözükmüyor ama umutsuzluğa kapılmamak gerekli. Sonuçta, küçük bir gezegende yaşıyoruz.