B

BC Sound of 2016 uzun listesini üç bölüm halinde incelediğimiz yazı dizimizin son bölümüne gelmiş bulunuyoruz. Bu haftaki listemiz rap ve hip hop ağırlıklı, konuklarımız ise: J Hus, Loyle Carner, Section Boyz, WSTRN ve Rat Boy.

 J Hus:

Ben büyük bir rap müzik uzmanı olduğumu söyleyemeyeceğim ne yazık ki, rapin R&B ve diğer müzik türleri ile kesiştiği köşeler benim için genellikle sınırları oluşturuyor. İngiliz rapçiler çoğunlukla etkisinde kaldıkları yoğun elektronik müzik dalgasını müziklerine yansıtıyorlar. Bu noktada J Hus tam da bahsedilecek sanatçılardan biri olarak sahneye çıkıyor. İlkokulda 50 Cent‘i dinledikten sonra rap yapmaya başlayan 20 yaşındaki sanatçı, müziğinde grime, Afrobeat ve reggae etkilerini bir araya getiriyor. Yayınladığı ‘Dem Boy Paigon’ ve ‘Lean & Bop’ singleları Youtube ve Soundcloud’da toplamda 6 milyon dinlenme sayısına ulaşan J Hus, “olabildiğince garip ve emsalsiz” olmayı hedefliyor ve böyle giderse türün önemli isimlerinden biri olabilir.

Şarkılar: Lean & Bop, Dem Boy Paigon ve Warm It Up

Loyle Carner:

Rap müziğin diğer türlerle flörtünün gerçekten sınırı olmadığını farkediyorum bazen. Sıradaki sanatçımız, bu haftaki listede favorim diyebilirim. Dürüst ve biyografik sözlerini, iyi inşa edilmiş, müzikal olarak etkileyici bir iskeletin üzerine kurgulayan müzisyen beni gerçekten etkiledi. Drama eğitimi alan Ben Loyle-Carner “müziği yapıyorsa, videosunda da yer alıyor, videosunu da yönetiyor” müziğinin her yüzünde, her parçasında yer alan sanatçı kendisini en iyisi olmak isteyen bir öğrenci olarak görüyor. Kendisini kısa listeye girmesi olası/ girmeyi hakeden isimlerden biri olarak görüyorum.

Şarkılar: Ain’t Nothing Changed, Tierney Terrace ve Florence(ft. Kwes)

Section Boyz:

İngiliz rap müziğin genellikle yoğun bir elektronik müzik etkisinde kaldığından bahsetmiştim, bunu genellikle bir grime türüyle yoğun bir etkileşim olarak görüyoruz. Geçen senenin kısa listesinde yer alan Stormzy gibi Section Boyz da aynı etkileşimin izlerini taşıyor. Drake ve Rita Ora gibi isimlerin dikkatini çeken grubun ‘Fire in the Booth’ gibi şarkıları kısa zamanda popüler olarak yarım milyondan fazla izlenmiş.

‘Don’t Panic’ isimli mixtapelerini geçtiğimiz Eylül ayında yayınlayan grup, Official UK albüm listesine girmiş ve “en iyi yeni sanatçı” dalında da bir MOBO kazanmış.

Şarkılar: Fire in the Booth, Lock Arf, Trapping Ain’t Dead

WSTRN:

Batı Londralı üç kuzenden oluşan WSTRN, ayrı ayrı müzik yaparken bir akşam bir araya geldiklerinde şans eseri yarattıkları çıkış şarkıları ‘In2’ sayesinde Atlantic Records ile albüm anlaşması yapmış.

Listede dinlemesi en kolay olan isim WSTRN müziğinin tek bir alt tür altına hapsedilmesini istemiyor ve R&B, motown, reggae, hip hop gibi türlerin etkilerini taşıyan eklektik bir müzik yapıyor. Bu eklektik müzik kulağa Loyle Carner‘ın sofistike müziği kadar etkileyici gelmese de Section Boyz kadar da rapten uzak dinleyiciyi zorlamıyor demem doğru olur.

Şarkılar: In2

Rat Boy:

BBC Sound of genellikle sürekli takip eden dinleyicisi için takip etmesi kolay bir iskelet üzerine kuruluyor. Genellikle listede elektronik pop, folk, pop, rap ve indie punk/pop punk türlerine yer verilmiş oluyor. Rat Boy listeye bu senenin indie punk/pop punk kontenjanından giriyor. Tüm müziğin tamamen kendisi tarafından yaratıldığı neşeli bir kaos yaratan Jordan Cardy yani Rat Boy, henüz bence çok dişe dokunur bir iş yapmıyor. İyi bir yapımcı ve müzisyen olacağını belli eden Rat Boy belki bu sene değil de seneye listede yer alsa daha etkileyici bir isim olabilirdi diye düşünüyorum. Blur benzeri bir tarzı olan sanatçıyı hafife aldığımı düşünmeyin, sadece tarzını keskinleştirmek için zamana ihtiyacı olduğuna inanıyorum.

Şarkılar: Sign On, Wasteman, Left 4 Dead

BBC Sound of 2016 listesini de hep birlikte ayrıntılı bir şekilde inceledik. Bu seneki listenin rock tarafının oldukça hafif kaldığını düşünüyorum. Geçtiğimiz senelerde Wolf Alice, Peace, Royal Blood gibi isimleri konuk eden listede rock türü bu sene oldukça zayıf. Kazanacağını düşündüğüm/kazanmasını umduğum isim hala Jack Garratt, kısa listede yer alacağını yine aynı şekilde tahmin ettiğim isimler ise Loyle Carner, Mabel, Mura Masa ve Nao olabilir. Kısa liste 4 Ocak itibariyle açıklanmaya başlıyor, yani önümüzdeki hafta heyecanlı olacağa benziyor. Umarım bu sene de BBC Sound of deneyiminize keyif katabildik, seneye yeni uzun listede görüşmek üzere!