S

enenin en beklenen olaylarından biri olan BBC Sound of 2016 bu yıl da geldi çattı. 2013 yılından beri takip ettiğim BBC Sound of  attığını gözünden vuruyor. Ocak ayında yayınlanan kısa listeye girip de adını duyuramayan sanatçı olmuyor genelde. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi aralık ayında yayınlanan uzun listeyi geçen sene yaptığımız gibi üç parça halinde inceleyeceğiz.

Bu haftanın inceleme listesi: Alessia Cara, NAO, Mura Masa, Dua Lipa ve Jack Garratt.

Alessia_CaraAlessia Cara:

1996 doğumlu Alessia Cara, yarı Kanadalı yarı İtalyan. Şarkıcı ve söz yazarı olan Cara 10 yaşındayken gitar çalmayı öğrenmeye başlamış, 13 yaşında annesinin de yüreklendirmesiyle bir Youtube kanalı açarak burada çeşitli şarkıları coverladığı videolar yayınlamış. ‘Here’ şarkısı kısa zamanda büyük popülariteye kavuşan sanatçının şarkı sözleri kendi tecrübelerine ve fikirlerine dayanıyor gibi görünüyor, söz yazma tarzı da oldukça dürüst ve ilişki kurulabilir cinsten. ‘Here’ şarkısında arkadaşlarının isteği üzerine gittiği bir partide yaşadığı yabancılık hissini anlatıyor. İlk albümü ‘Know-It-All’u Def Jam Records’dan yayınlayan Cara‘nın albümünde ‘Here’ hissini veren bir şarkı daha yok bence ama tüm şarkılarda Cara‘nın zamanla daha iyi bir söz yazarı olabileceği ve güzel bir sesi olduğu belli oluyor.

Şarkılar: Here, Overdose ve River of Tears

NAO_2015NAO:

Londralı NAO‘ya daha önce ‘Bad Blood’ ile Backyard Sounds listesinde yer vermiştik. Guildhall School of Music and Arts’da Jazz vokal eğitimi alan 26 yaşındaki NAO‘nun iki tane EP’si bulunuyor. Geçen yıl itibariyle şarkılarını online olarak yayınlamaya başlayan NAO kısa zamanda kendisine içinde Zane Lowe, Annie Mac, Little Dragon, Chet Faker ve Disclosure‘ın da aralarında bulunduğu bir kitle edinmiş ki bir sanatçı için bundan daha iyi bir kitle düşünemiyorum. Zane Lowe, ‘So Good’u yayınlandığı sırada Next Hype Record olarak seçmiş, ve şarkı The Hype Machine’de ilk sıraya kadar yükselmiş. Annie Mac ise ikinci EP February 15’den ‘Zillionaire’i Hottest Record olarak seçmiş. Disclosure ise hatırlayacağınız üzere ikinci albümleri ‘Caracal’da ‘Superego’ şarkısının vokallerinde NAO‘ya yer vermişti. Little Dragon‘a ise turlarında eşlik ettiğini yine Backyard Sounds’da söylemiştim. Ama bu kadar değil! NAO 2015 yılında Glastonbury’de de BBC Introducing sahnesinde yer almış ve bir MOBO kazanmış. Daha önce Backyard Sounds’da da söylediğim gibi oldukça eşsiz bir vokali olan NAO çalışkan da bir şarkıcı, söz yazarı ve yapımcı. Listede kısa listeye gireceğini düşündüğüm sanatçının çok iyi yerlere geleceğini düşünüyorum.

Şarkılar: So Good, Adore You ve Zillionaire


mura_masaMura Masa:

Adını Japon kılıç ustası Muramasa Sengo’dan alan yapımcı Mura Masa, gerçek adıyla Alex Crossan bu listede benim en aşina olduğum isimlerden biri. Geçen senenin uzun listesinde yer alan Shura ve bu senenin uzun listesinde yer alan NAO ile ortak işleri olan 19 yaşındaki yapımcının Shura ile yaptığı ‘Love for That’ yine Annie Mac’in Hottest Recordlarından biri idi. Elektronik müziğe yönelişi Hudson Mohawke ile olan yapımcının etkilendiği sanatçılar arasında James Blake, SBTRKT, Cashmere Cat ve Flying Lotus var. 2014 yılında ‘Soundtrack to a Death’i ve 2015 yılında ‘Someday Somewhere’i yayınlayan yapımcının tarzı gittikçe daha da oturaklı bir hal alıyora benziyor.

Şarkılar: Terrible Love(ft. Denai Moore), Are U There? ve Love for That(ft. Shura)

 

dua_lipaDua Lipa:

Övünmek gibi olsun diye yapıyorum açıkçası ama Dua Lipa‘dan da sizlere Backyard Sounds‘da bahsetmiştik. Kosovalı bir ailenin Londra’da dünyaya gelen kızı olan Dua Lipa 13 yaşında ailesiyle beraber tekrar Kosova’ya taşınmış ve iki yıl boyunca ailesini şarkıcılık kariyeri için Londra’ya geri taşınabilmesi için ikna etmeye çalışmış. Sonunda Londra’ya geri taşınan ve arkadaşlarında yaşamaya başlayan şarkıcı çeşitli klüplerde şarkı söylemiş, bir modellik ajansı ile anlaşmış ve en sonunda da Lana Del Rey‘in ekibinin dikkatini çekmiş. Ve ‘New Love’ şarkısında yapımcı Emile Haynie ile çalışmış. Tüm bunların getirdiği Lana Del Rey benzetmeleri tamamen alakasız çünkü şarkıcının belli bir görselliği olması haricinde ne tarzı ne de şarkıları Lana Del Rey‘i andırmıyor. Şarkıcının gerçekten güzel bir sesi ve şarkıları var ve listedeki en pop odaklı isim olarak tüm bu kartlarını doğru oynarsa kısa zamanda büyük popülerlik kazanacağını düşünüyorum.

Şarkılar: Be the One ve New Love

Jack-Garratt

Jack  Garratt:

Yaklaşık bir sene önce “şaşırtıcı ve başlı başına tadına doyulmaz bir deneyim” olarak tanımladığım ‘Chemical’ şarkısı ile hayatıma giren Jack Garratt‘a ne yazıkki bu yazı içerisinde tarafsız olarak yaklaşamayacağım. Bu konuda sizi en baştan uyarmakta büyük fayda görüyorum. Jack Garratt‘ı kısa listede görmezsem gerçekten sinirlenecek ve bir süre aksi olacağım bunu da baştan söylüyorum. 12 yaşında ilk şarkısını yazan ve ardından gitar, piyano, mandolin, ukulele, davul vs. aklınıza gelen ne varsa çalmayı öğrenen Garratt anlayacağınız üzere çocuk dahilerden biriymiş ama bu dahiliği çocuklukta bırakmamış. BBC Introducing Uploader ile 2009 yılında çıkışını yakalayan sanatçının şarkılarına daha sonra BBC djleri Zane Lowe ve Huw Stephens tarafından sıkça yer verilmiş. Radio 1’ın Future Festival‘inde çalmış. Ve BBC Sound of için verdiği bilgiler arasında etkilendiği sanatçılar olarak Jack White ve Frank Ocean var, ki bence bu bile çok fazla şey anlatıyor. Hem vokali hem de yapımcılığı ile listedeki pek çok ismin arasından sıyrıldığını düşündüğüm Jack Garratt konusunda tarafsız olmadığım konusunda bir kez daha uyarıyorum.

Şarkılar: Worry, Weathered ve Chemical