BBC Sound of 2015 serimizin üçüncü haftasında karşınıza son beşliyi getiriyoruz: Raury, Stormzy, Sunset Sons, Wolf Alice ve Years&Years.

1) Raury

Beşlinin ilk ismi Raury, 18 yaşında ve Atlanta’da yaşıyor. Eylül ayında ‘Indigo Child’ isimli çıkış albümünü herhangi bir plak şirketine bağlı olmaksızın yayınlamış ve şimdiden Kanye West, SBTRKT gibi önemli isimlerin ilgisini çekmeyi başarmış. Genç yaşına rağmen kendisinden önceki jenerasyonun önemli isimlerine benzetiliyor; André 3000, Frank Ocean, Bon Iver ve Kid Cudi gibi. Bunların yanısıra sıkça yapılan bir benzetme daha gördüm, sanatçı bir çok türü karıştırması bakımından Lorde‘a benzetiliyormuş. ‘Indigo Child’ gerçekten de belli bir türe sadık kalmaksızın sanatçının saf yeteneğini yansıtıyor.

 

2) Stormzy

Listede beni etkilemesini ummadığım isimlerden biri olan Stormzy, beklenmeyeni başardı. Ön yargıyla yaklaşmak niyetinde olduğumdan değil ama hem grime hem de rap müzik pek uzmanlık alanıma giriyor sayılmaz. Oysa Stormzy’nin hem vokalleri hem de R&B’den de etkilenen tarzı onu daha geniş bir dinleyici kitlesi tarafından sevilebilir yapıyor. Kendisini bir “grime çocuğu” olarak tanımlayan Stormzy, 2014 yılında ‘En İyi Grime Sanatçısı’ dalında MOBO kazanmış. Tarzı size uzak da olsa dinlemeden geçmeyin.

 

3) Sunset Sons

İngiliz-Avusturalya ortak yapımı bu dört kişilik grup önümüze başarısı kanıtlanmış bir tarif koyuyor: Kings of Leon-vari indie rock. Tarifin daha önce denenmiş olması iyi yapıldığında onu lezzetsiz kılmaz, Sunset Sons da yaptıkları işi gayet iyi beceriyor. Belki müzik dünyasında yeni bir çağ açmayacaklar fakat türün sevenlerine yeni bir heyecan sundukları kesin. Tavsiye ediyorum, dinleyin.

 

4) Wolf Alice

Londralı alternatif rock grubu Wolf Alice, dört kişiden oluşuyor: Vokallerde Ellie Roswell, gitarda Joff Odie, bateride Joel Amey ve basda Theo Ellis. Grup longlist’in en beğenilen isimlerinden biri ve The Guardian’a göre bir NME ödülü kazanmaları olası. Türlerine gelince, işte burda ufak bir karışıklık var, çünkü şarkıdan şarkıya türleri farklılık gösteriyor, bunu da vokalist Ellie Roswell’in kendi sözleriyle “aynı şarkıyı ikinci bir kez yazmayan grupların hayranı olmasına” bağlıyoruz. Gerçekten de aynı EP’de yayınlanan ‘Blush’ ve ‘She’ bile oldukça farklı ama yine de Wolf Alice’in elinden çıkma duruyor. Belli ki bu hafif tutarsızlık grubun işine yarıyor.

 

5) Years&Years

Taraflı olmak istemem ama listede bana en yakın duran isim Years&Years. Listede beğendiğim bir sürü şarkı var ama ‘Take Shelter’ı dinlemeye başlayalı 20 sn olmadan seveceğimi anladım. Şimdi gelelim bilmeniz gerekenlere, Londralı Years&Years, üç kişiden oluşuyor, vokallerde Olly Alexander var, ki kendisini Skins izliyorsanız biliyor olabilirsiniz, son sezonda Pure kısmında rol almış kendisi. Mikey Goldsworthy bas çalıyor ve synth’ler ise Emre Türkmen‘e aitmiş. The Guardian kendilerini Clean Bandit ve Bastille’e benzetmiş, ben Friendly Fires’a da benzettim. Gözden kaçmaması gereken bir diğer şey, 2003 tarihli Blu Cantrell şarkısı ‘Breathe’in cover’ı. Zaten gözden kaçacak gibi değil bence. ‘Take Shelter’ı videosuyla ekliyorum yazıya çünkü videoyu da izleyin istiyorum.


Böylece BBC Sound of 2015 longlist’ini kısaca gözden geçirmiş bulunuyoruz, sonuçlar ocak ayında açıklanıyor, ben ise o zamana kadar kim kazanır yorumlarımı kendime saklıyorum.

BBC Sound of 2015’in tüm bölümlerine tam şuradan ulaşmanız mümkün!