BBC Sound of 2015 Longlist’in ikinci bölümüyle sizlerleyiz. Ikinci beşli şu isimlerden oluşuyor: Rae Morris, Novelist, Shamir, Slaves ve SOAK.

1) Rae Morris

1992 doğumlu İngiliz sanatçı Rachel Anne Morris, şimdiye dek dört EP ve bir albüm yayınlamış. Sanatçının oldukça karakteristik sesi kendini bilhassa ‘Under the Shadows’ şarkısında gösteriyor. Daha önce Reading ve Leeds Festival’inde çalmış olan Morris, BBC Sound of listesinde şansı yüksek olanlardan.

2) Novelist

Novelist, gerçek ismiyle Kojo Kankam, İngiliz bir grime sanatçısı. 2013 yılında Londra underground müzik piyasasında dikkat çekmeye başlayan Novelist, henüz 17 yaşında ve şimdiye kadar 2 EP yayınlamış. Mumdance ile beraber yaptıkları ‘Take Time’ 2014’ün en iyi grime şarkıları arasında gösterilen Novelist’in grime müziğin önde gelen temsilcilerinden biri olacağa benziyor.

3) Shamir

Las Vegas kökenli Shamir’in müzikle tanışması müzisyen ve söz yazarı olan teyzesi sayesinde olmuş. İlk gitarını dokuz yaşında edinen Shamir, kendi şarkılarını yazmaya başlamış. İlk sahne deneyimini bir punk grubuyla edinen Shamir, oldukça farklı müzikal kökenden etkileniyor ve bence tepe noktasına Northdown EP‘sindeki ‘I Know It’s A Good Thing’ isimli şarkısı ile ulaşıyor.

4) Slaves

İngiliz Slaves, 23 yaşındaki Isaac Holman ve 21 yaşındaki Laurie Vincent‘in ortak projesi. Ikili Arctic Monkeys ya da Klaxons’u andırıyor bana ister istemez, belki biraz daha grunge etkiler taşımaktalar. İkili aynı zamanda minimalizmin gücünü söz ve müziklerine yansıtıyor.

5) SOAK

İrlandalı SOAK, yani Bridie Monds-Watson 14 yaşından beri kendi yazdığı şarkılarında ergenlik, aile ve arkadaşlar hakkında hikayeler anlatıyor ve bu hikayeleri duygu dolu sesiyle dinleyenlerine aktarıyor. Henüz 18 yaşında olan genç kız CHVRCHES’in ilgisini çekmiş, George Ezra ve Tegan&Sara ile turlamış ve BBC tarafından Glastonbury’de çalması için davet edilmiş. Belki SOAK bu listeden birinci olarak çıkmayabilir, ama kesinlikle gözden kaçırılmaması gereken isimlerden biri.