BBC’nin “Sound of” listesi her senenin sonunda bir sonraki sene müzik endüstrisinin geleceğini belirleyecek sanatçıları seçen bir liste. Bu listenin bu kadar önemli olmasının sebebi biz dinleyicilere ileride müzik dünyasında başarılı olması muhtemel isimlerle tanıştırması. Şimdiye kadar bu listeden çıkan isimler arasında Ellie Goulding, Klaxons, La Roux, Adele, Emeli Sande, Sam Smith, HAIM, Foals, Frank Ocean ve daha bir çok önemli isim var. Biz de longlist’i üç bölümde inceleyerek her sanatçıyı ve öne çıkan işlerinden kısa kısa sizlere bahsedeceğiz.

Bu hafta ilk kısmın isimleri George the Poet, Kwabs, Lapsley, James Bay ve Shura.

1) George The Poet

George the Poet, yani George Mpanga, 23 yaşında ve Uganda kökenli bir ailenin çocuğu. İsminde belirtilen “şair”lik durumu sözde değil. Kendisi tatlı melodilerin üzerine şiir okuyor ya da öyle görmeyi tercih etmezseniz rap yapıyor diyebiliriz. Açıkçası bu benim hakkında yazı yazdığım üçüncü ‘Sound of’ ve 2003’ten beri bu listelerin yayınlandığını düşünerek George the Poet şimdiye kadarki en enteresan isimlerden biri olduğunu rahatlıkla söylebilirim. Kendisi sosyal ve politik konular hakkında sözler yazıyor ve alışılmışın dışında bir tarzı var. Favori çalışması ise;

 

2) James Bay

Karşınızda bu seneki “BRIT Awards Critics’ Choice”un sahibi James Bay. Kendisi inkar edilemeyecek şekilde güzel ve duygulu bir sese sahip. Açıkçası hem BRIT Awards hem de BBC Sound of etiketine sahip olması, George Ezra, Emeli Sande, Tom Odell gibi isimler ile aynı yolda olduğunun göstergesi. James Bay’in karakteristik sesi ve kısa zamanda ilgi çeken şarkısı ‘Let It Go’, kendisinden daha büyük işlerin geleceğinin göstergesi gibi.

 

3) Kwabs

Kwabs, benim bu listeden önce de dinlediğim isimlerden bir tanesiydi. Etkileyici sesinin yanısıra bir çok farklı türden etkilenen Kwabena Adjepong, güçlü sesini akılda kalıcı ve güzel melodilerle birleştiriyor. Royal Academy of Music’de eğitim alan 24 yaşındaki sanatçı, bir çok müzik türünü dinlediğini ve bunların müziğini şekillendirdiğini söylüyor. Sesi bana Sampha’yı andırıyor ve kişisel görüşüm ‘Pray for Love’ ya da ‘Wrong or Right’ın dinleyiciyi etkileme yönü oldukça fazla. Kendisi listedeki favorilerimden biri.

 

4) Lapsley

18 yaşındaki Holly Lapsley Fletcher, karizmatik bir sese ve minimalist bir tarza sahip. Merseyside’ın ‘GIT(Get Into This)’ ödüllerinde “One To Watch” ödülünü kazanan Lapsley, Glastonbury’de BBC Introducing sahnesinde çalmış. Birden fazla enstrüman çalan ve klasik müzik eğitiminden gelen Lapsley, şimdiye dek kazandığı ödüllerle listenin en iddialı isimlerinden birisi.

 

5) Shura

Rus bir aktris ve İngiliz bir belgeselcinin kızı olan 23 yaşındaki Shura, şarkıcı, şarkı sözü yazarı ve yapımcı. İlk öne çıkan işi ‘Touch’ olan Aleksandra Denton, bence asıl zirve noktasını ‘Just Once’ ile yapıyor. Sesini ve kendi yazdığı sözlerin gücüyle birleştirerek mükemmel bir pop kompozisyonu ortaya çıkaran Shura, tam benim sevdiğim tarzda bir iş yapıyor.