G

elişen dijital yayıncılık nedeniyle zamanla radyo takipçilerin sayısında azalma olacağını bir çoğumuz tahmin ediyordur. Bu tahmini destekleyecek bir haber de Birleşik Krallık’tan geldi. Araştırmalar gösteriyorki BBC Radio 1, son 10 yılın en düşük dinleyici seviyesinde.

Geçtiğimiz yıl One Love festivali sırasında İngiliz Everything Everthing grubu ile sohbet etme şansım olmuştu. Gruba O dönem daha yeni lansmanı yapılan Apple Music hakkındaki görüşlerini ve yeni müziği nereden ulaştıklarını sormuştum. Hepsi cevap olarak stream servislerden uzak olduklarını ve İngiltere’deki bir çok insan gibi yeni müziği BBC Radio‘daki programlardan ulaştıklarını iletmişti. Elbetteki hala BBC Radio’nun sadık dinleyici sayısı oldukça fazladır fakat yapılan araştırmalar radyonun 10 yılın en düşük seviyesine ulaştığını gösteriyor.

Radio Joint Audience Research‘ın yayınladığı rapora göre sadece bir yıl içinde yaklaşık 1 milyon dinleyicinin ardık BBC Radio 1’ı takip etmediği ortaya çıktı. Bu rapora karşılık olarak ise BBC Radio 1‘dan Ben Cooper; artık sadece radyoyu baz alarak dinleyicilerin hesaplanamayacağını, kendilerinin YouTube kanalında neredeyse 1 milyar görüntülenmeye ulaştığını ve aynı şekilde sosyal medya platformlarında 8.5 milyondan fazla takipçilerinin olduğu şeklinde bir cevap vermiş.

Ben Cooper’ın değerlendirmesine katılsak da bu radyo dinleyici sayısının azaldığı gerçeğini ortadan kaldırmıyor.