İngiltere’nin Brixton bucağından çıkma iki arkadaşın, Felix Buxton ve Simon Ratcliffe’in ortak projesi olan Basement Jaxx, 20 yıllık müzik kariyerlerinde dans müziğine verdiği hizmetlerle hatırlanmaya ve dinlenmeye devam etmekte.

1994 yılında başlayan kariyerlerine 1999 çıkışlı debut albümleri ‘Remedy’in yayınlanmasına kadar çeşitli toplama albümler ile adından söz ettirmeyi ikili, yayınladıkları single’lar ile dikkatleri üzerine çekti. 90’ların sonunda gelen ilk albümleri ile Britanya topraklarında epey gürültü koparan ikili, ‘Red Alert‘ ve ‘Rendez-Vu‘ single’ları ile dans listelerinde haftalarca üst sıralarda yer buldu. Grubun house – dance – big beat eksenli müziklerini UK garage, funk, soul gibi türlerle besleyen bir müziğe sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. İlk albümün ardından 2001’de yayınladıkları ‘Rooty’ isimli albümleri ile kaldıkları yerden devam eden ikili, yaptıkları melodileri daha çılgın hale getirdi. “Where Is Your Head At?” şarkısı ortalığı sallarken, grubun takipçi sayısı da artmıştı.

İki senelik aradan sonra ‘Kish Kash’ isimli albümü piyasaya süren ikili, sıra dışı bir sound ile karşımıza çıktı. ‘Kish Kash’da çokça World Music türünden faydalanan ikili, ayrıca cross-over techno olayına da el atıyordu. Aynı zamanda bu albüm, en iyi elektronik – dans müziği albümü kategorisinde Basement Jaxx’e  Grammy ödülü getirdi.

Artık daha da çok tanınan grup üyeleri uzun bir turnenin ardından 2006 yılında ‘Crazy Itch Radio‘ ile geri dönüş yaptı. Bu albüm de başarılıdır fakat grubun kendini sürekli tekrarlaması can sıkıcı bir durumdur. Bir çok ortamda bu yüzden eleştiri alan Basement Jaxx, popülerliklerine gölge düşürmeye başlamıştı. Ardından 2009 yılını ‘Scars‘ ve ‘Zephyr‘ adlarını taşıyan iki albümle kapatan Basement Jaxx, biraz daha underground çizgiye yaklaşmasıyla beraber daha dingin melodiler üretti.

Basement Jaxx, üretken bir grup olmasının yanı sıra dönem dönem başarılı olan müziklerini kopyala-yapıştır yaptığı için dinleyicilerden olumsuz geri dönüşler aldı. Grup, birbirinden çok farklı türleri tek bir çizgide toplayarak yaptıkları sıra dışı müziği etnik melodilerden faydalanıp samimi müziğini bizlerle paylaşmakta.

Son olarak bu sene Ağustos ayında yayınlayacakları ‘Junto‘ isimli albümü öncesinde İstanbul’da ağırlayacağımız ikili; kalabalık orkestrası, farklı vokalleri ve bol bol dans ettiren eğlenceli müzikleriyle ortalığın tozunu attıracak.