Fotoğraflar: Nadine Nasser

Barcelona’ya biraz “gerçeklik” aramaya gittim.
Gidişim absürd olaylar zincirinde oldu.
Aksi mümkün müydü zaten?
Barcelona’ya yaratmak için gittim:
Yeni bir “ben” oluşturmaya.
Bu proje çatısı altında bir araya gelen her şey, bu seyahat süresince yaşadığım görsel-işitsel deneyimlerimdir.

NNASSER.

BARCELONA projesinin ilhamını, düşünsel süreçlerini, sebeplerini, amaçlarını ve sonuçlarını bir potada eritip özünü çıkarınca geriye kalan saf metin budur; bütün yalınlığı, açıklığı ve kapalılığıyla.

İstanbul’dayken erken gençliğimdeki en büyük tutkum olan sanatsal dışavurumu git gide kaybettim. Ondan uzak kaldıkça nefes alamaz oldum. Hayatım da bu yönde etkilendi. Uzun süre bu sebeple “köklerim” yokmuş gibi hissettim. Bu fikir beni kökü toprağına bağlı olmayan her bitki gibi sürükledi ve kuruttu.

Tekrar nefes alabilmek için Barcelona’ya geldim. Kendim olabilmek için. Olanı baştan yaratabilmek için.

barcelona nasser for rave mag

BARCELONA çatı projesi Lost in Gaudi’, ‘Halcyon or Halicoon’ ve ‘NNASSER for Rave Mag’ adlı 3 mikro projeden oluşuyor. ‘Lost in Gaudi’ ve ‘Halcyon or Halicoon’ daha sonra duyurulacak projelerdir. Bu üç proje de çatı-proje gibi benim Barcelona’daki görsel-işitsel deneyimlerime dayanmaktadır; yaradılışları gereği farklı yorumlarda olmak üzere.

‘NNASSER for Rave Mag’, yayınlanacak mecranın yapısı gereği deneyimlenme anıyla neredeyse simültane yürütülecek bir projedir. Alternatif, elektronik ve kült müzik sahnesi ve kent kültürünün en canlı yaşandığı şehirlerden biri olan Barcelona’da deneyimlediğim müzikal etkinliklerin kişisel yorumumla, farklı ve beklenmedik şekilde konsept içerik olarak the Rave Mag kitlesine arzına dayanır.

barcelona nasser for rave mag

NNASSER x ? projesinde the Rave Mag ile ortak kararımız üzerinden hareket ederek geleneksel bir editör veya muhabirin sahip olacağı tondan ve tarzdan uzaklaşmak istedik. Bir ‘konsept tasarımcısı’ ve bir online dergi olarak yazınsal metin tabanlı bir proje yaratmaya koyulduk; daha çok kendimizi denedik. Sonuçları henüz sizinle paylaşamadık ama proje doğası gereği görsel-işitsel ve yazınsal metinlerin bir harmanı oldu. En önemli tamamen kişisel olarak, benim bakış açımdan oluşturuldu. Bu sebeple göreceğiniz, işiteceğiniz okuyacağınız her metin özneldir. Bilinç ve bilinçaltımın bir ürünüdür.

‘NNASSER for Rave Mag’ projesi The Rave Mag partnerliğiyle gerçekleştirdiğim kendi konsept projem Leke Community’den sonra konsept sanatçısı olarak yaptığım ilk kişisel projemdir.