2

007 yılında Ethan Diamond ve Shawn Grunberger ikilisinin kurduğu, etiketinde “online müzik mağazası” yazsa da bizim daha çok “bağımsız müzisyenlerin sığınma evi” olarak görüp sevdiğimiz Bandcamp, geride kalan sürede bünyesinde yer alan sanatçılara 150 Milyon Dolar kazandırdığını duyurdu.

Billboard‘un yaptığı habere göre dijital tedarikçi Bandcamp, son 8 yıldır platformdaki sanatçılara 150 Milyon Dolar ödediğini duyurdu. Bu iTunes gibi sektörü domine eden markaların yanında bağımsız bir platform olarak oldukça önemli bir miktar. Bandcamp, bünyesindeki sanatçıların kazancından sadece yüzde 15’lik bir pay alıyor ve bu pay, sanatçı 5 Bin Dolar’lık yıllık satışa ulaştığında %10’a düşüyor. Rakipleriyle karşılaştırdığımızda Bandcamp’in bu konuda oldukça adil olduğunu söylememiz mümkün.

Son olara geçtiğimiz çarşamba günü Bandcamp, son 30 gündeki satış değerinin 4.3 Milyon Dolar olduğunu ve bunun artarak devam ettiği bilgisini paylaştı. Görünen o ki bağımsız müzik sahnesinin sığınma evi Bantcamp, daha uzun bir süre bünyesindeki sanatçılara kol kanat germeye devam edecek.