İstanbul uluslararası bir müzik organizasyonuna daha kavuştu, Sofar Sounds İstanbul’un ardından BalconyTV İstanbul Ocak 2015’de altı kişilik kadrosuyla yeniden hayata geçti.

Haziran 2006’da Stephen O’Regan, Tom Millett ve Pauline Freeman tarafından Dublin’de kurulan BalconyTV; “Music With A View” sloganıyla balkonlarda kaydedilen müzik performanslarını internet üzerinden dinleyiciye sunuyor. Kısa zamanda ciddi bir başarı yakalayan organizasyon bugün Afrika, Asya, Avustralya, Avrupa, Kuzey Amerika ve Güney Amerika’da 60’a yakın şehrin balkonlarından performanslar sunmaya devam etmekte.  Organizasyon yakaladığı başarı ve geniş ağı sayesinde Mart 2014‘te New York orijinli bağımsız film, müzik ve video dijital dağıtım şirketi The Orchard‘a dahil oldu.

Bugüne kadar çeşitli balkonlarda Mumford & Sons, Ed Sheeran, Of Montreal, Jessie J, Kimbra, Nouvelle Vague, Biffy Clayro, The Script ve Dub FX gibi isimlerin ağırlandığı 6500 performans videosuna sahipler.

Aslında BalconyTV İstanbul’un ilk yayını 2011’de başlasa da The Away Days, 123, On Your Horizon, Selin Damar, Nada, Peyk gibi isimlerin yer aldığı performanslar serisi 2013’de sonlanmıştı. Şimdi evlere dolup taşan müziğin balkon manzarasına kavuştuğu “ikinci” ilk videoda Başak Yavuz, Eylül 2015’de yayınlanacak yeni albümünden “Benim Misin?” şarkısıyla yer alıyor.