Yeni bir hafta yeni bir Backyard Sounds.Bu hafta liste yine şahane, çünkü biliyoruz ki havalar erkenden karardıkça, yaz boyu depoladığınız güneş ışığı azaldıkça, yağmur yağıp taksiciler size su sıçrattıkça sizi gülümsetecek bir listeye daha çok ihtiyacınız oluyor. İşte Backyard Sounds bunun için burada!

Bu haftayı yeni keşfim şahane mi şahane Germany Germany açıyor. Kanadalı elektonik indie pop grubu size yaşama sevinci verirken siz de “bu zamana kadar sen nerelerdeydin?” diye soracaksınız, oysa Germany Germany 2009 yılında solo bir proje olarak başlayıp yayınladığı 4 albüm ve 3 EP ile zaman içinde çeşitli alt türler arasında gezinerek 4 kişilik bir gruba evrilmiş. Geç olsun güç olmasın diyerek yine tadını çıkarmaya odaklanacağız.

Avusturalya’nın müzik sahnesinde ve kalbimdeki yeri inkar edilemez. Son bir yılda beğendiğim tüm işlerin %60’ının Avusturalya’dan çıkması bir rastlantıdan fazlası diye düşünüyorum. Klue da Sydney Avusturalya’dan bir dj ve yapımcı. ‘Hiding’ zihinlerimize iyice kazınıp yerini yapacak.

Bu haftaki liste şimdilik yeni keşiflerle devam ediyor. Capyac, iki kişilik bir ekip ve tatlı elektronik dans şarkıları yapıyorlar. Kendi türlerini “Baloonwave” olarak tanımlıyorlar ve yarışmaya Ay’dan katılıyorlar.

Vanessa Elisha tahmin edin nereli! Yine Avusturalya! Eğer son derece klişe bir müzik programı sunucusu olsam Vanessa Elisha için Avusturalya’nın Banks‘i derdim, çünkü bilhassa bu şarkıda sesi bana Banks‘i fazlasıyla andırıyor. Bu haftanın listesi şahane bir şekilde çıtayı yukarı taşımaya dev ederken bu şarkıdaki XXYYXX payı da atlanmamalı.

Neyi çok sevdiğimi bilirsiniz, gizemi. Keşif işinin en kaçınılmaz yanı da bu gizem, çünkü henüz bir albümü bile olmayan, bir çok sanatçı bugünlerde çok gizemli davranmayı seviyor, Kling de bu ekolün takipçilerinden biri gibi görünüyor. NUMERALS isimli plak şirketine bağlı olan Kling hakkında bildiğim her şey bu kadar, o yüzden ayrıntıları kafanıza takmayın ve ‘morning’in tadını çıkarın.

Bu noktadan itibaren işin içine listenin kıdemlileri giriyor. Yaptıkları ilk albümden beri gözümü kırpmadan izlediğim POLİÇA, yeni bir albüm çıkarmaya hazırlanıyor ve ‘Lime Habit‘ de o albümden yayınlanan ilk şarkı oldu. Buna benzer bir heyecanı ‘Shulamith’den ‘Tiff’ yayınlandığında yaşamıştım. POLİÇA söz konusu olduğunda tam bir fangirl’üm.

Fangirl demişken bu aralar sürekli listeye Basecamp eklememden bıkmış olabileceğinizi tahmin ediyorum ama kendimi durduramıyorum ne yazıkki. Çünkü ‘Comfort Zone’ tıpkı ilk görüşte aşk benzeri bir kimya yarattı benim için, mantık out, hormonlar in. Artık kusura bakmazsınız.

Bu haftaki liste gerçekten şahane oldu, her hafta bunu dediğimi ve kendimi övmekten asla bıkmadığımı biliyorum ama bu hafta boyunca listeyi beynime kazıyor olacağım. Umarım siz de aynını yaparsınız.