B

ackyard Sounds’dan sınırlara meydan okuyan, daha önce görülmemiş dev hizmet! Backyard Sounds bu hafta yepyeni, gıcır gıcır, daha önce listede hiç yer almamış sanatçılardan oluşturduğu listeyi gururla takdim eder!

Yeni yılla beraber yeni sanatçılara bir şans tanımak, sürekli dinlediklerimizden biraz uzaklaşmak ve yeni sanatçılara listemizde yer açmak amacıyla bu hafta hepsi hem benim için yeni, hem de Backyard Sounds listesi için yeni yedi sanatçıya yer veriyoruz.

Haftayı 12-19 yaş arası kızların sevgilisi rolünden emekli, bir süredir ortalarda görünmeyen Joe Jonas‘ın yeni projesi DNCE açıyor. Ama ne açmak! Joe Jonas genç kızların sevgilisinden genç kadınların sevgilisi olmaya yemin etmiş gibi görünüyor. SWAAY EP’lerindeki dört şarkıyı iki gün içinde kolayca hatmettiğim DNCE size daha önce Pop müziğin sunduğu her şeyi vaadediyor: kolay akılda kalan sözler, eğlence ve kocaman bir gülümseme. Daha ne olsun!

Sonrasında I-D Magazine‘in ilk kez yayınladığı ‘Because’ var. Smerz isimli Norveçli ikili, İskandinavların müziği son derece cool bir şekilde icra ettiklerini bir kez daha kanıtlıyorlar. Yakın zamanda tutulduğum bir çok pop ve elektronik pop isminin İskandinav ülkelerinden çıkmasının bir sebebi olmalı diye düşünüyorum.

İlk EP’si Creature’ı 2015 yılında yayınlayan Claire Alys henüz oldukça yeni ve bilinmeyen bir isim. R&B/Soul türleri arasındaki müziğinin yanı sıra öğretmen olarak tam zamanlı çalışan Alys, listede mutlaka göz atmanız gereken isimlerden biri.

Gelelim Avusturalyalı ikili AIYA‘ya. Ayten ve Felicity’den oluşan AIYA‘nın yayınladıkları ilk single ‘If I Could Get’ ile FKA Twigs benzetmeleri yapılmış. Henüz biraz deneysel bir tarzları olan ikili zaman içinde tarzını oturtacaktır, ama bu onları göz hapsine almak için erken olduğunu göstermez.

İngiliz Little Cub da tıpkı listenin kalanı gibi oldukça yeni, ve gıcır gıcır. Henüz bir Facebook sayfaı bile olmayan grubu takip etmenizin tek yolu Soundcloud.

The Yum Dee Days‘in henüz yayınlanmış tek bir şarkısı var: ‘Everyone’s Your Friend’. Biraz karanlık bir tarafı da olan bu Brooklynli ikili, geçtiğimiz yıllarda en sevdikleri şey Wolf Alice olanların sevebilecekleri bir isim. Gerçi Wolf Alice demek biraz iddialı oldu belki, hafif bir Grunge etkisi ile indie rock birleşimi demek doğru olabilir.

İtalyan Andrea Tirone bir yapımcı ve söz yazarı. Mind Enterprises ise onun 2012’de başlattığı projesi. Londra’da yaşan Tirone, ‘Idealist’ isimli ilk albümünü 5 Şubat’ta yayınlayacak.

Bu hafta Backyard Sounds’da taze bir nefes aldık ve yeni isimlere yer verdik, bu isimlerin hepsi şimdilik umut vaadediyor ama ihangilerinin popüler olacağını, hangilerinin ise hafızamızdan silindiğini zamanla göreceğiz.

Herkese iyi haftalar!