2

016 yılının ilk Backyard Sounds listesinden herkese merhaba! Karda soğukta yoruldunuz, yılbaşında çok içtiniz, ertesi gün tüm gün uyudunuz derken ne olduğunu anlamadan da bu tatil de bitti. Herkes eğlenirken ne kadar soğuk olduğunu farketmediği o havaya uyandınız ve kendini yollara attınız. Artık daha fazla surat asmayın, çünkü size harika bir liste getirdik. Backyard Sounds’dan yeni yıl hediyesi gibi bir liste!

Bu haftanın listesi genellikle elektronik altyapı üstüne kurgulanmış bir sakinlik vaadediyor. İki kişilik grup IYES, birden fazla enstrüman çalan Josh Christopher ve Melis Soyaslanova‘nın birlikteliğinin yarattığı müzikal mükemmelliğin etkisinden kurtulamadan Brightonlı Phoria‘nın ağına düşüyorsunuz. Dört kişilik bir grup olan Phoria‘nın isimlerini (E)phoria’dan almış olması muhtemel çünkü hissettiğim bu garip mutluluk hissini grubu dinleyip euphoric olarak tanımlayan eleştirmenler de hissetmiş gibi görünüyor.

Avusturalyalı Golden Vessel, Backyard Sounds’un belkemiği Avusturalya’dan size selam getiriyor. 18 yaşındaki genç yapımcı bu haftanın listesine tam oturuyor. Sonra listede sahneye yine bir ikili çıkıyor, hatta yine bir İngiliz ikili: TENDER. Nefes aldıracak yer bırakan karanlık ritimler icra eden Kuzey Londralı ikili tam da benim tarzımda.

‘fō bu haftaki listenin en bilinmeyen ve en az popüler ismi. Ama dinlediğiniz an derinden etkileneceğinizi garanti ediyorum. Bana Opeth‘i andıran sanatçının karanlık ama minimalist başlayan parçası son derece progressive bir şekilde ilerleyip eski minimalizmine dönüyor ve ben de kendilerini merakın zirvesinde bırakıyorum.

Ali Lacey‘in indie folk projesi Novo Amor dalgaların sesini duyarken, David Von Sell sizi alıyor ve daha pop bir dünyaya götürüp orda bırakıyor. Alman şarkıcının çıkış şarkısı ‘Ivan’ bu haftaki listeyi kapatıyor ve bizler de size şahane bir 2016 diliyoruz!