B

ackyard Sounds‘dan 67. kez herkese merhaba, bu hafta yine şahane keşiflerle, gittikçe kararan günlerinizi aydınlatmaya geliyoruz.

Bu haftaki listemizi Nick Chiari, yani Grabbitz ile açıyoruz. Kendisi yarışmaya New York’tan katılıyor, 22 yaşında, şarkıcı, söz yazarı ve yapımcı. Elektronik dans müziği yapıyor ve diğer yarışmacı arkadaşlarına başarılar diliyor.

Ardından daha önce listede yer verdiğimiz Joni Payne var, yapımcılığını Mike Derenzo‘nun yaptığı şarkısında amacı mümkünse sizi durduk yere ağlatabilmek. Grabbitz’in son derece neşeli ve enerjik açtığı listede sizi beklemediğiniz bir anda yüksek dozda melankoli ile vuruyor “Contemporary Love“.

İngiliz yapımcı Astronomyy bana birini hatırlatıyor ama çıkaramıyorum. Şükür ki kendisi Joni Payne’in bizi içine düşürdüğü melankoli batağından bizleri büyük bir başarı ile kurtarıp Wet‘in sıcak kollarına atıyor.

Wet konusunda kendimi kurtarmamın tek yolu bir keşif yazısı olacak sanırım. Her iki haftada bir Wet şarkılarının cover’ına yer verdiğime ve kendim de dönüp dolaşıp sürekli Wet dinlediğime göre işler dinleyiciden, fangirl’e, oradan da bağımlı seviyesine doğru hızla yol alıyor demektir. Ama açık konuşalım, ‘It’s All in Vain‘i dinledikten sonra suçun bende olmadığını anlamanızı bekliyorum. Nasıl yine bu kadar mükemmel, bu kadar naif ve kırılgan bir şarkı yapmış olabilirler! Her neyse.

Ardından geliyoruz, geçtiğimiz haftalarda da bir cover’ına yer verdiğim Chasing Pavements‘a. Hele de Adele yeni albümünü yayınlamışken, kendisinin cover’ları ve remix’leri her köşe başında karşımıza çıkıyor, ben de farkındayım. Ama Chasing Pavements‘ın ‘Wet’ cover’ı ve SBTRKT remix’i birbirinden ayrı dünyalar. Bu remix yapıldığı yıl olan 2008’de yayınlanmış olsaydı büyük olasılıkla şimdi Misfits‘in soundtrack albümünde olurdu. Yazık olmuş.

Avusturalyalı olduklarını tahmin ettiğim GUNNS hakkında gerçekten hiçbir şey bilmiyorum, ve de bulamıyorum. 90’larvari ilginç bir tarzları olduğundan fazlasını söyleyemiyorum.

New Orleans’lı ikili Generationals yeni bir grup değil, görünüşe bakılırsa dört tane albümleri yayınlanmış. Üstüne üstlük Grey’s Anatomy soundtrack’inde yer almışlar! Yani onları bilmiyor ve gözüme gözüme sokulmuş olmalarına rağmen farketmemiş olmam tamamiyle benim hatam. Ama unutmayalım Backyard Sounds affedicidir. Zararın neresinden dönsek kardır diyoruz, ve kendilerine özür maiyetinde bu hafta yer veriyoruz.

Herkese iyi haftalar.