Bayramın ilk günü kapalı olan Backyard Sounds, ufak bir gecikmeyle gözden kaçması muhtemel şarkıları buluşturmaya devam ediyor. Bu hafta BANKS tabi ki bir numaralı favorim ama kalanların arasından seçim yapmanın da çok zor olduğunu eklemek zorundayım. İyi dinlemeler.

BANKS – “Beggin for Thread”

BANKS’in aslında gözden kaçması muhtemel bir yanı kalmadı. Geçen yıl yayınlanan London EP’den beri pek çok dinleyicinin radarında olan, BBC Sound of 2014 listesinin üçüncüsü ve benim gönlümün birincisi BANKS, yakın zamanda beni en çok heyecanlandıran müzik olayı. 9 Eylül’de yayınlanacak olan ilk albümü Goddess’dan bu single da yine çok başarılı.

We Are Shining – “Hot Love”

We Are Shining, Londra’dan müzisyen/yapımcı bir ikili. Hot Love’da soul ve psychedelic müziğin etkisi hissediliyor, size andırması muhtemel bir isim The Black Keys. Ama bir yandan da bunları söylemek için çok erken, ikili ilk albümünü 8 Eylül’de çıkarıyor ve benim dinleme listemde yerlerini çoktan aldılar.

RÜFÜS – “Sundream (TÂCHES Remix)”

Daha önce remixlerini paylaştığım, ve merakla takip ettiğimTÂCHES kötü iş çıkartmayanlardan. Londralı müzisyen bu kez de RÜFÜS’un Atlas albümünden indie’li danslı Sundream’i alıyor ve ona daha gizemli, karanlık ve ritmik bir hava veriyor.

Blonde – “Higher Ground(ft. Charli Taft) (Grant Nelson Remix)”

Blonde Bristol’den elektronik dans/synth-pop yapan bir ikili. Higher Ground Grant Nelson eli değmeden önce tam bir elektroindie, dans şarkısı ama ne zaman ki Grant Nelson eli değiyor, o zaman house’a yaklaşıyor. Bu haliyle de, orijinal versiyonuyla da Higher Ground çok güzel.

Motez – “Own Up (Ben Pearce)”

Motez’le yeni tanıştım ve çok memnunum. Avusturalya müzik namına en üretken çağlarını yaşıyor. Ya da artık müzsiyenler dünyanın her yerine seslerini daha kolay duyuruyor, bu da olabilir. Durum her ne olursa olsun Motez’in Own Up’ı çok iyi. Ben Pearce gibi başarılı bir ismin elinin de değmesiyle daha ritmik ve enerjik bir hal almış.

Georgia Mason – “Running Blind (Plastic Plates Remix)”

Running Blind bana Ellie Goulding’in Lights zamanlarını hatırlatıyor. İlk başta olmasa da şarkının tamamını dinlediğinizde hem Georgia’nın değişik ses tonu hem de Running Blind’ı sevmiş olacaksınız diye düşünüyorum. Plastic Plates Remix’i ise şarkıyı değiştirip klasik bir Plastic Plates havası vermiş.

The Code – “Natural”

Benim R&B etkisi taşıyan şarkılara zaafım olduğu ortada, The Code da beni canevimden vurmayı bildi. Soundcloud sayfalarında kendilerini farklı altyapılardan gelen yapımcı/mühendisler olarak tanımlayan The Code spesifik bir tarzlarının olmadığını söylüyor. Onlar ne derse desin Aaliyah sample’layan herkesin hem listemde hem kalbimde yeri hazır.