Bu hafta Backyard Sounds‘da kadınlar haftası var! Tamamı kadın vokallerden(içlerinde GEMS hariç tamamı kadın solo sanatçılar) oluşan bu haftanın listesinin daha önceki listelerimize kıyasla ufak farkları var, benim de çoğunu yeni yeni keşfettiğim bu sanatçıların bir kısmının albümleri ya da şarkıları normalde paylaştığımız şarkılar kadar yeni değil. Ancak her zamanki konseptimize sadığız, kenarda köşede gözünüzden kaçan güzel müzik kalmasın istiyoruz ve bu sanatçıların hiçbiri gözden kaçacak gibi değil.

Listeyi Brooklyn’den Vérité açıyor. Vérité kadife gibi sesi ve güçlü şarkı sözleriyle Banks‘in tarzını anımsatıyor, ama o karanlık karizma yerine daha meleksi bir havası var. Vérité’nin ‘Echo’ isimli bir EP’si var, dört şarkının hepsi güzel ama en güzeli ‘Strange Enough’.

Ardından sırada bir diğer kadife ses, Niia var. Daha önce Wyclef Jean ile turlamış ve onun back vokali olarak çalışmış olan jazz vokalisti Niia’nın ilk EP’si ‘Generation Blue’ 28 Ekim’de yayınlanmış. Hem vokalleri hem de müzikal altyapısının yanı sıra farklı kaynakların sentezi olan ‘Generation Blue’ya mutlaka göz atmanızı öneriyorum, tabi ‘Body’i dinlemeyi bırakabilirseniz.

İsveç-Amerika’lı Mapei‘nin şarkısı ‘Don’t Wait’ bana Solange‘ı hatırlatıyor. Size de hatırlatacak mı bilmiyorum ama hem sözleri hem de müziğiyle klasik bir pop şarkısı olmaktan uzaklaşan bu şarkıyı muhakkak dinlemenizi öneriyorum. Şu an Lykke Li ile turlamakta olan Mapei, aynı zamanda rap de yapıyormuş.

Gelelim haftanın tek ikilisine, aslında bu hafta listenin tamamı solo kadın sanatçılardan oluşsun istemiştim ama ‘Medusa’yı ilk kez dinledim ve vuruldum. Sanırım listedeki en eski gruplardan biri GEMS’i duymuş olma olasılığınız oldukça yüksek, ama Lindsay Pitts ve Clifford John Usher‘dan oluşan Washington’lı ikiliyi listeye eklemeden edemedim.

22 yaşındaki Marika Hackman daha önce Burberry’nin modeli olarak çalışmış ve fakat asıl istediğinin müzik yapmak olduğuna karar vermiş. 2013’ten beri dört EP yayınlamış ve Laura Marling ile turlamış olan Hackman, 2015’te yayınlanacak ilk albümü ‘We Slept At Last’ için Alt-j’den Charlie Andrew ile çalışıyormuş. Son yayınlanan EP’si ‘Deaf Heat’ten ‘Deep Green’ benim tüylerimi diken diken etti gerçekten. Marika ile bu kış bol bol zaman geçireceğe benziyoruz.

Natalie Prass başka bir zamana ait duran sanatçılardan biri. ‘Why Don’t You Believe In Me’ başta listedeki diğer şarkılar kadar etkileyici durmasa da dinledikçe kafanızdan atamayacağınız bir hal alıyor. Hem Prass’ın derin ve farklı vokali hem de sözleriyle içinize işliyor şarkı. 28 yaşındaki şarkıcı ve söz yazarı sizi kendi sıkıntılarına olabilecek en doğal şekilde ortak ediyor.

Başta inkar etmeye çalıştım ama Zella Day gerçekten de Lana Del Rey’i andırıyor, bir çok yerde hakkında “mutlu” Lana Del Rey denilen Zella Day, Arizona’lı bir genç sanatçı. Kendi ismiyle yayınladığı ilk EP’sinde dört şarkı var ve bence en iyisi ‘Hypnotic’. Zella Day’i dinleme listelerinize ekleyin.

Umuyorum bu haftanın listesi sizin de yeni sanatçılar, zihninizden çıkmayacak yeni şarkılar bulmanıza yardımcı olmuştur, herkese iyi dinlemeler.