Aşağıda bundan böyle devam edecek bir serinin ilk ürünlerini görüyorsunuz, amacım soundcloud gibi yeni şarkıların ve yeni sanatçıların bulunduğu portalları kullanarak listeler hazırlamak. Listelerin bir türü, ya da ortak bir özellikleri yok, bir konsept üzerinden hazırlanmıyorlar, tek özellikleri çok bilinmeyen sanatçılara ait olmaları ya da bilinen şarkıların az duyulmuş remix’leri olmaları. Umarım beğenirsiniz, şarkıların tümünü ve benzerlerini benim soundcloud sayfamda da bulabilirsiniz:

www.soundcloud.com/idylles

Wildcat! Wildcat! – “Hero”

2013 Ocak ayında bir plak şirketina bağlı olmadan yayınladıkları Please and Thank You ile isimlerini duyurmaya başlayan üç kişilik grup Wildcat! Wildcat!’in yeni şarkısı. Geçtiğimiz Eylül ayında ilk EP’leri Wildcat! Wildcat!’ini yayınlayan üçlü mükemmel gidişatlarını devam ettirecek gibi. Eğer EP’i henüz dinlemediyseniz mutlaka dinlemenizi tavsiye ediyorum.

Le Youth – “Feel Your Love” (ft. Javeon)

Amerikalı bir dj olan Wes Anderson, sahne adıyla Le Youth, bence neye dokunsa altın oluyor. Cassie ‘nin Me & You samplelarını kullandığı COOL, ya da I-D Mag için hazırladığı mükemmel mix Missed Calls, ya da TLC No Scrubs samplelarını kullandığı Dance With Me, hepsi birbirinden iyi işler. Clinton dönemi RnB’sini House müzik ile karıştırdığını söyleyen müzisyen bence hiç bir zaman yanlış yapmıyor.

Pawws – “Give You Love”

Bu şarkıyı aslında bu listeyi oluştururken buldum ve çok mutluyum. Lucy Taylor İngiliz bir müzisyen ve bana gelene kadar çoktan The Guardian ve Line of the Best Fit’in dikkatini çekmiş. Line of the Best Fit kendisinden “Robyn ve Annie ile beraber bir John Hughes filmi için mükemmel soundtracki oluştururlardı” diyerek söz ediyor ve benim aklıma bundan büyük iltifat gelmiyor sanırım. The Guardian Pawws’ı Robyn, Annie, AlunaGeorge ve Grimes ile beraber dosyalamamızı öneriyor, Grimes kısmından emin değilim ama indie-pop, synth pop türü müzik hoşunuza gidiyorsa ben bu isme bir göz atmanızı öneriyorum.

How To Dress Well – Face Again

How to Dress Well yine ne yapsa güzel yapanlardan. Benim kafama Suicide Dream 2 melankolik işleriyle yerleşse de sanırım ikinci albümü Total Loss ile melankoli seviyesi biraz azaldı. Face Again sanatçının 23 Haziran’da yayınlanacak üçüncü albümü What is This Heart?’ın yayınlanan ilk single’ı.

Kamp! – “Satansbraten”

Polonyalı üçlü Kamp! synth-pop ve dans öğelerini başarılı bir şekilde karıştırıyor ve dans ettirmeyi biliyor. Eğer Friendly Fires seviyor ve daha önce Kamp! dinlemediyseniz oldukça doğru bir yerdesiniz. 2012 yılında ilk albümleri yayınlanan grup Virgin Suicides referansları veriyor, Sofia Coppola seviyor ve güzel müzik yapıyor.

Moon Boots – Whatever You Need

Moon Boots’un Got Somebody şarkısı neredeyse her mixte vardı. Geçen sene Electronica Festival için Türkiye’ye de gelen Moon Boots, Amerikalı bir dj ve yapımcı ve French Express’e bağlı. Hem şarkıları hem de remixleri birbirinden güzel olan Moon Boots’un bu da yenisi:

Adapt or Die – “Right Over You”

Avusturalyalı elektronik müzik ikilisi Adapt or Die hakkında çok fazla bilgiye ulaşmak henüz mümkün değil, Right Over You ikilinin Right Over You/Won’t Doubt Ya EP’sinden çıkma, ve listenin kalanından farklı, daha karanlık, daha baslı. Kendileri hakkında biraz olsun bilgiye ulaşabildiğim tek blog tarafından Simian Mobile Disco’ya benzetilmişler, kötü bir benzetme değil, dinleyecekler için güzel bir karşılaştırma bence.

Montmartre – “Inside of Me” (Yuksek Remix)

Fransız bir elektronik müzik ikilisi olan Montmartre’nin ilk EP’si ve kendisinin yine Fransız elektronik müzik yapımcısı ve dj Yuksek tarafından yapılan remixi, memnun kalanlara Robotaki’nin remixini de fazlasıyla tavsiye ediyorum.

Tv Baby – “Sweet Little Heart”

Bu şarkı hakkında söyleyebileceklerim Kitsuné Maison’un Kitsuné America 3 toplama albümünde yer aldığı ve oldukça eğlenceli bir şarkı olduğu.