İ

ngiliz soul şarkıcısı ve söz yazarı Amy Winehouse, ‘Back to Black ‘ albümü ile 2008 yılında uluslararası muhteşem bir çıkış yapar. Nefes kesen sesi ve kendine has tarzı ile dinleyicileri başka bir dünyaya götürmeyi başarır. Müziği caz, pop, soul, reggae ve altmışlı yılların Amerikan sound’u arasında hareket eden bir stile sahiptir. Bu farklılık eksantrik şarkıcı Amy Winehouse‘un müzik piyasasında hızla yükselmesini sağlar.

Amy Jade Winehouse 14 Eylül 1983 yılında Londra Enfield’de, caz müzisyeni ve taksi şoförü Mitchell Winehouse ile eczacı Janis Winehouse’un kızı olarak dünyaya gelir. Gitar çalmayı annesinden öğrenen Amy Winehouse, 12 yaşında genç yeteneklerin okuduğu ünlü ”Sylvia Young’s Theatre School”a alınır. Aynı yaşta ”Salt’n’Pepa” grubuna yahudi kızların cevabı olarak rap ikilisi ”Sweat&Sour” grubunu kurar. Okul otoritesinden pek hoşlanmayan Amy 16 yaşında bu okuldan atıldığında zaten bir caz orkestrasında söz yazarı olarak çalışmaktadır. Bu işin yanı sıra Amy Winehouse, eğitimine ‘Brit School for the Performing Arts’da (sahne sanatları Okulu) devam eder. 2001 yılında 18 yaşına basan Amy Winehouse‘u Island Records ile yapacağı ilk sözleşme beklemektedir. Yayınlanan debut albüm ”Frank” 2003 yılında muhteşem bir çıkış yaparak, ‘Brit Awards‘ ve ‘Ivor Novello‘ Ödülü için aday gösterilir.

Stronger Than Me

Amy Winehouse ismini 2008 yılında tüm dünyaya duyuran ‘‘Back To Black” albümü 2006 yılında piyasaya sürülür. Albümde yer alan parçaların söz yazarı olan Amy Winehouse, nerdeyse tüm şarkılarda 20 yaşında tanıştığı Blake Fielder-Civil‘e olan aşk acısını anlatmaktadır. Bir Pub’da tanışan ikili yakınlaşır ve Amy bu genç adama aşık olur. Bir çoğuna göre asıl Amy Winehouse dramı burada başlar. Kısa bir beraberlik döneminden sonra Blake eski sevgilisine geri dönerek ardında derinden yaralanmış genç bir kadın bırakır. Bu depresyon dönemini Amy Winehouse hislerini şarkı sözlerine dökerek atlatır. Fakat hayatın ironisi bu olmalıdır ki o şarkılarla hazırlanan albüm Amy Winehous‘u zirveye taşıyacaktır. Bunun yanı sıra sevdiği adam Blake’de Amy’e geri döner ve 18 Mayıs 2007 de nikah masasına otururlar.

I’m No Good

Bu evlilik ile birlikte çiftin dünya basınında manşetlere düşecek olan uyuşturucu, ilaç ve alkol kariyeri de başlar. Eşi Blake ile katıldıkları partilerde uyuşturucu etkisi altında çekilen fotoğraflar uluslararası magazin dergilerinde yayınlanır. Ayrıca Amy Winehouse anoreksi ve bulimia’ya karşı savaşmaktadır. Tüm bunlar Amy Winehouse‘un sahne hayatını da etkiler, konser esnasında sahnede bitkin düşen sanatçı şarkı sözlerinide unutur. Ve beklenen çöküş Ağustos 2007 de yaşanır. Aşırı dozdan komaya giren Amy Winehouse son saniyede kurtarılır. İki bağımlı sevgili bu olaydan sonra rehabilitasyon merkezinde tedaviye başlarlar. Fakat bu tedavi yarıda bırakılır. Çift kavga dövüş ve aşk dolu evliliklerine Blake Fielder-Civil’in tutuklanması ile ara vermek zorunda kalır. (Daha sonra 2009 yılında boşanırlar)
2008 yılında ”Back To Black” albümü Grammy için altı defa aday gösterilerek beş kategoride ödül alır. Ancak uyuşturucu sorunu olan Amy Winehouse, ABD’ye giriş için vize alamaz ve Los Angeles’da yapılan Grammy-Ödülleri’ne uydu bağlantısı üzerinden katılır. Aynı yıl ‘Swiss Music Awards‘da ‘Best Newcomer International‘ ödülü ile onurlandırılır.

Rehab

Amy Winehouse Haziran 2008’de ve Nisan 2010 yılında bayılma sonrası hastanede tedavi altına alınır. Ocak 2011’de sorunsuz geçen konserlere ve küçük bir Brezilya turnesine çıkar. Fakat Avrupa turu Amy Winehouse‘un tekrar alkole başlayarak Haziran ayında Belgrad’da sahneye tamamen sarhoş çıkmasıyla iptal edilir.

23 Temmuz 2011 Amy Winehouse Londra’daki evinde cansız bulunur.

Amy Winehous efsane sanatçılar Jim Morrison, Jimi Hendrix, Janis Joplin gibi 27 yaşında hayata veda eder.