Ü

lkemizin en önemli alternatif sahnelerinden biri olan Babylon, geçtiğimiz perşembe günü kapılarını açtı.

Geçtiğimiz sene Bomonti Bira Fabrikası’ndaki yeni yerine taşınan Babylon, 11 Eylül’de Lee Fields & The Expressions konseriyle kapılarını açmıştı. Daha ilk görüşte aşık olduğumuz yeni mekanda Lee Fields gibi çok özel bir sanatçı ile büyülenmiş ve peşi sıra gelen enfes konserler için günlerce Bomontiada sınırlarına adeta kamp kurmuştuk.

#Babylon is on! // #babylonbomonti #openning #leefields #leefieldsandtheexpressions

A photo posted by Barış Çağlayan (@bariscglyn) on

Bu sene 22 Eylül günü özel bir kokteyl ile davetlilerini ağırlayan Babylon’da sırasıyla Shangri-La, Berke Yavuz, Bant Mag Dj’leri, Bengi Ünsal, Style-Ist ve Kaan Düzarat uzun zamandır güneş yüzü görmeyen sahnenin tozunu aldı.

babylon

Sezonun ilk canlı performansı ise geçen sene olduğu gibi yine çok özel bir grup olan Kraak & Smaak tarafından gerçekleşti. 2003 yılında trio olarak kurulan Hollandalı elektrofunk grup, 2003-2005 yılları arası çıkardığı teklileri topladığı ilk albümü Boogie Angst’ı 2005 senesinde yayınlamıştı. 2006 ve 2007 senelerinde Sziget, Pinkpop, Coachella, Bonnarro gibi dünyanın önemli müzik festivallerinde sahne alan grup aynı zamanda İngiliz elektronik müzik topluluğu Faithless’ın Amerikada gerçekleşen turnelerinin sahne açılışını yaparak adını ve müziğini geniş kitlelere ulaştırmayı başarmıştı. 2007’de yayınladığı The Remix Sessions’ta Jamiroquai, Sarah Bettens, Skeewiff ve geçtimiz sene yine Babylon’da dinleme şansı bulduğumuz Peter Kruder gibi önemli sanatçılarla çalışmış, albümde yer alan Man Of Constant Sorrow parçasının Coen Kardeşler’in ‘O Brother, Where Art Thou?‘ filminde kullanılmasıyla ününe ün katmıştı.

İkinci albümü Plastic People’ı 2008’de yayınlayan Kraak &Smaak, bu albümde Ben Westbeech ile ortak çalışması olan Squeeze Me aynı zamanda grubun en popüler şarkısıdır. Aynı yıl Glastonbury, Bestival, Lovebox, Big Chili gibi festivallerde de boy gösteren grup DJ Magazine dergisi tarafından ‘Canlı Dinlenilesi Gruplar’ listesinde Chemical Brothers, Moby ve The Prodigy grupları ile beraber gösterilmiştir.

Yaklaşık 2 sene boyunca dünyanın birçok yerinde gerçekleştirdiği turnelerin ardından 2011’de 3. stüdyo albümü Electric Hustle’ı yayınlayan grup bu albümde Lee Fields ile de Forget About You adında bir düet yayınlamıştı. Geçtiğimiz cuma günü itibariyle Fileds ve K&S’in bir başka ortak özelliğinin de Babylon’da yeni sezonun ilk canlı performansını sergilemek olduğunu söyleyebiliriz.

2013’te yayınladığı 4. albümü Chrome Waves’in ardından bu zamana araya birçok remix çalışmasına da imza atan grup, son olarak 5. stüdyo albümü Juicy Fruit’u geçtiğimiz haziran ayında yayınlamıştı.

kraak_s2

İstanbul’a gelirken uzun zamandır beraber çalıştığı ve son albümünde de isimlerini gördüğümüz solist olarak Berenice Van Leer’i ve Ivar Vermeulen’in eşlik ettiği grup, orada bulunan herkesi funk müziğe ve dansa doyuran enfes bir gece yaşattı. Babylon’un özlediğimiz kusursuz ses sistemiyle funk’ı iliklerimize işleyen K&S son derece dinamik bir performans ile sahnedeydi.

kraak_s3

Enfes müzik altyapısını oluşturan ekipte trio’nun parçasından biri olan ve sahnede göremediğimiz Mark Kneppers’ın dışında; klavyede Oscar de Jong, Dj sette Wim Plug, bas gitarda Alex Oele, davulda Joris Feiertag’a eşlik eden Berenice ve Ivar gerçekten açılışa yakışır, son derece şahane performanslar sergilediler. K&S’in ardından İngiliz Dj Justin Robertson sahne soğumadan müziğiyle geceyi iyice ısıtan isim oldu.

kraak_s

Babylon’un yeni sezon için yayınladığı dolu dizgin programı inceleyip gitmek istediğiniz konserler için yerinizi ayırtmayı şimdiden unutmayın. Zira biletleri günler öncesinde tükenecek birçok gruba Babylon ev sahipliği yapacak; tıpkı 24 Eylül’de sold out olan, dünyaca ünlü ve çok özel bir sanatçı olan Selda Bağcan’ın birlikte sahne aldığı İsrailli müzik topluluğu Boom Pam konserinde olduğu gibi. Ek olarak bu etkinliği kaçıranlara sevindirici bir haber; aynı ekip 14 Ekim’de İstanbul Bostancı Gösteri Merkezi’nde, 15 Ekim’de kişisel olarak çok özlediğim ODTÜ Vişnelik Sahnesi’nde ve son olarak 16 Ekim’de İzmir Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’nda sahne alacak.

babylon_prg

Müzikle kalın!

Bonus: