“Bir şey oldu bu memlekete. Kimse kimseyi sevmez oldu.” Meral Okay

Kurduğu tüm cümleler içimde yankılanabilecek insanlar, doğdular, yaşadılar ve öldüler. Hiçbiriyle arkadaş olamadım. Sevdiğim her insanı arkadaş gibi kabul etmeyi öğrendim. Kilometrelerce uzakta olsa da, gece yatarken su içip içmediğini bilmesem de.  Arkadaş olduklarım da… Neyse işte bir şey oldu bu memlekete diyor Meral Okay ben de “Aynen” diyorum. Günlük cümlelerimizin içinden o kadar pis bir şekilde sırıtıyor ki bu aynen kelimesi. Her şeye aynen. Hepsine aynen.

Bir arkadaşları öldüğü zaman Kim Ki O grubu Facebook üzerinden “Arkadaşlarınızı çok sevin. Başınıza gelebilecek en iyi şey onlar” demişti. Ben o sözü gerçekten dinledim ve bunu doğru uyguladığıma da inanıyorum. Bana ait her şeyi paylaşarak, kendimi parçalayarak, oradan oraya koşarak ben bu değeri yerine getiriyorum. Çünkü hık mık derken öleceğiz. Hem de kimsenin kimseyi sevmez olduğu bir memlekette yaşarken, şanssızlıklar ve utançlar içinde öleceğiz. O yüzden, sahip olduğumuz tek şey arkadaşlarımız. Bu yüzden, müzik dünyasının birkaç tane kusursuz arkadaşlığına göz atacağız. Belki kusurlu olanları da vardır. Unutmayın, iyi bir arkadaş olmanın sırrı incelikten geçiyor. Çünkü incelik yaşamın minesidir.

“Bir de aşık olunacak mecra kalmadı. Artık ortak alanları paylaşmıyoruz. Bizim agoramız yok artık. Herkes kendi bacağından asılmak isteyen koyun tarifinde.” Meral Okay

1. Röyksopp & Robyn

Geçtiğimiz yıl ‘Do It Again’ EP’si ile yüreğimizi söken, daha sonra da dünya turnesine çıkan üçlü, yaptıkları işin başarısını çok iyi arkadaş olmalarına ve samimiyetlerine bağlamışlardı. Üstelik bunu söylerken o kadar samimi bir havaları var ki hemen siz de arkadaş oluyorsunuz onlarla. Böyle bir iş için, insanların önce birbirlerini sevmeleri lazım.

2. Jeff Buckley & Elizabeth Fraser

Bu ikili insanın böğrüne taş gibi oturuyor. Yedikleri içtikleri ayrı gitmezmiş. Birbirlerine inanılmaz düşkün bir ikililermiş. Fakat Elizabeth Fraser’ın, Jeff’e olan hisleri boyut atlamış ve zarar görmemek adına Jeff’ten uzaklaşmış. Bu durumun, Jeff’i inanılmaz kötü etkilediğini ve hayatta sadece Elizabeth’in arkadaşlığına ihtiyaç duyduğunu biliyor muydunuz? Bir bilgi daha vereyim, hani Massive Attack’in ‘Teardrop’ şarkısı var ya, işte onu Elizabeth, Jeff için yazmış. Stüdyoda şarkıyı kaydederken, Jeff Buckley kendini Missisipi Nehri’nin sularına bıraktı. Aşağıda da beraber söyledikleri tek şarkı var. Dikkatli dinlerseniz başındaki gülüşmeleri duyabilirsiniz.

3. Tori Amos & Manyard James Keenan

Manyard, The Perfect Circle ve The Tool’un vokali, Tori Amos da bildiğimiz Tori Amos hani Tool’un tamamen karşısında bir müzik yapan, piyanoya yumuşak dokunup si bemolden şarkı söyleyen Tori. İkisinin çok iyi arkadaş olduğunu duyduğumda “Ne alaka ya” dediğimi hatırlıyorum ama arkadaşlık böyle alakalara falan bakmıyor. Üstelik Tori uyuyamadığı zaman Manyard’ı arıyor ve Manyard da ona ninni söylüyor telefonda.

4. Patti Smith & Robert Mapplethorpe

Günümüzde bohem takılmaya çalışıp beceremeyenler var ya, hani “şarap içip sevişelim mi?” diye sorduğu zaman kendini bohem zannedenler, işte onlar lanetlenmeli bence çünkü Patti ve Robert yaşadı bu dünyada. Patti hala yaşıyor Allah uzun ömürler versin. New York’daki meşhur Chelsea Hotel’de beş parasız birbirlerine tutunarak ve birbirlerini severek yıllarca yaşamaları Just Kids kitabında yazıyor. Çok fazla söze gerek yok.

 

5. Amy Winehouse & Juliette Ashby

4 yaşında tanışan ve arkadaş olan Amy ve Juliette müzikle yürümeyi tercih etmişler hep. Amy’nin değişen tarzı veya yükselen kariyeri asla engel olmamış bir şeylere. Juliette de söz yazıyor ve şarkı söylüyor zaten. 18 yaşında da aynı eve çıkmışlar. Hiç sorun olmamış aralarında ama yine de Juliette tek başına Amy’yi kurtarmaya yetmedi.

 

6. Oprah Winfrey & Tina Turner

Tina Turner’ın acılarla dolu hayatı ve Oprah ile kesişen yolu… yepyeni bir Tina başlangıcını sağlayan bu arkadaşlığın gücü, Oprah’ın doğum günü için İsviçre’den kalkıp şarkı söylemek için Amerika’ya giden Tina Turner hareketiyle ortaya çıkıyor.

 

7. Justin Timberlake & Jimmy Fallon

Onların arkadaşlığı listedekilere göre biraz fazla mutlu ama kim bilir onların da dertleri vardır elbette. Fakat bu arkadaşlık olduğu sürece tüm dertleri gülerek atlatacaklarından şüphe yok. Adamlar bildiğin kanka.

 

8. Gwyneth Paltrow & Beyonce

Evet hanımlar yemekleri yapıyor, beyler de rap ve rock müzik tartışıyor. Evi düşünebiliyor musunuz? Beyonce’nin tek terliği ayağında ve tek ayağı da altında otururken, Gwyneth’e Jay-Z’yi şikayet ediyor. Chris Martin de içeride çayını yudumlarken “Kadın milleti hepsi aynı” diyormuş. Aslında bir de şuradan bakalım, Gwyneth istediği zaman Chris Martin, Beyonce veya Jay-Z ona şarkı söylüyor. Biraz fazla şanslı değil mi ya?

 beyonce