Bu sefer arşivimize 2000’ler de müziğin kurtarıcıları olarak lanse edilen, Amerika’lı topluluk The Strokes’un, müzik piyasasına yeni bir soluk getiren ilk albümleri Is This It? ‘i ekliyoruz.

Strokes’un kaderi, İngiltere’nin bağımsız plak şirketi Rough Trade’in patronu Geoff Travis’in Strokes’un menejerinin gönderdiği, 3 şarkıdan oluşan “The Modern Age” isimli EP’yi dinlemeye başladıktan sadece 15 saniye sonra değişmiş oldu. Rough Trade, Strokes’u  kendi bünyesine geçirmeye hazır olduğunu söyler ve bunu duyan NME ise bu 3 şarkılık EP’ yi dinler dinlemez bir cevher bulduğun fark eder ve  “Bu grup hayatınızı kökten değiştirecek”  başlığı ile bir kapak hazırlar. Grubun Amerika’dan önce İngiltere’de patlamasının en büyük sebeplerinden bir kuşkusuz NME olmuştur. Ortada daha albüm olmamasına rağmen 3 şarkılık bir EP ile büyük bir başarı.

Ekim 2001’de yayınlanan Is This It? beklentileri boşa çıkarmadı. Açılışı albüm ile aynı ismi taşıyan Is this it‘e ait. Önce davul ile başlayan, arkasından gelen ritim gitar ve şarkının ortalarında dahil olan enfes bası ile başarılı bir açılış yapıyor. Sırada meşhur 3 şarkılık EP’nin birinci parçası olan, söz ve müziğinin grubun vokali Julian Casablancas’a ait olduğu The Modern Age var. Hem mutlu hemde hüzlü olan bu şarkıda biraz The Stooges havası sezmek mümkün. Neşeli melodisi ve bir o kadar neşeli olan video klibiyle albümde öne çıkan parçalardan biri Someday. “Alone we stand, together we fall apart” diyen canım Julian bütün durumu özetliyor. Hemen arkasından yavaş bir şekilde başlayıp daha sonra hızlanan ritimlere sahip Alone, Together geliyor. Sonlara doğru Julian’ın vokal ve Nick Valensi’nin gitar showu şarkıyı üst sıralara taşır nitelikte. The Strokes diyince akla ilk gelen ve artık marş haline gelmiş şarkılardan biri Last Night. The Modern Age EP sinde de yer alan bu şarkı albümde ki favorilerimden biri.  “I try but you see, it’s hard to explain” diyerek albümdeki sekizinci şarkı olan Hard to Explain’e geçiş  yapıyoruz. Sırada albüm en gaz şarkılarından biri olan “New York City Cops” ‘u – o zamanlar 11 Eylül olaylarının yarattığı karmaşa devam ettiği için hayatını kaybeden polislerin anısına Amerika baskısında bu şarkı yer almamaktadır.- bağıra bağıra söyleyip sona yaklaşırken karşımıza Strokes’un sözüyle ve müziğiyle en vurucu şarkısı Trying Your Luck çıkıyor. “I know this is surreal, but I’ll try my luck with you” sözü loopa atmak için sadece bir sebep. Ve son parçada “ya sev ya terk et, artık bir karar ver” diyen Julian ve saz arkadaşları “Take It Or Leave It” ile  Is This It?’ in kapanışını yapıyorlar.
Albümün içindeki şarkılar kadar kapağıda bir hayli dikkat çekici. Fotoğraf sanatçısı Colin Lane, duşta kız arkadaşının fotoğraflarını çekerken, bir anda aklına  bir stilistin, dairesinde deri eldiven unuttuğunu hatırlar ve eldiven ile çekim yapmaya devam eder ve sadece doğaçlama 10 çekim yapar. Spinal Tap’in Smlle The Glowes
albümünün kapağına göz kırpan, grafiksel yanı yüksek olan bu fotoğrafın Is This It? ‘in albüm kapağında kullanılmasına karar verilir. Albümün erken kopyaları İngiltere’de ortaya çıktığında ABD’de ki perakendeciler tepki göstererek Alison’s Halo’nun 92 çıkışlı “Eyedazzler” albüm kapağının renkli hali ile albüm Amerika piyasasında satışa çıkar.
the_strokes_is_this_it_us 344370_1_f
New York’lu olmalarına rağmen buram buram İngiliz kokan Strokes, sadece müziği ile değil tarz ve tavırlarıyla da müzik piyasasında dikkatleri üzerine çekerek yeni bir soluk getirmeyi başardı. Is This It ? albümü ile 2000’lerin ortasında bize 70’lerin punk’nı hatırlatması ve yeni grupların önünü açması nedeniyle bizde “Yes, this is it” cevabını verip arşivimize ekliyoruz.