Tarih 1960’ların ortası. Dönemin rengarenk, çiçek çocuklu ve barış dolu şarkıların söylendiği atmosferine simsiyah imajları, etkileyici söz ve müzikleri ile rock tarihine öncü olacak bir grup ortaya çıkar. The Velvet Underground
İsmini Michael Leigh’in sadomazoşizm konulu bir porno romanından alan avant-garde rock grubu, umutsuzluk içeren sözlerle dolu gürültülü şarkılarını konserlerde siyah kıyafetleri ile sırtlarını seyiriciye dönerek çalmalarıyla, 60’ların havasını bir anda değiştirirler. Daha albümleri çıkmamışken bile dikkatleri üzerine çeken The Velvet Underground’u, akşam çalacağı mekanda olan ve dönemin avcısı olarakta bilinen Andy Warhol  grubu dinler, çok beğenir ve grubun menejeri olmak ister. Müthiş söz yazarı Lou Reed’in vokal ve gitarda, her enstrumanı ustalıkla çalabilen yetenekli müzik adamı John Cale’in keman, bas gitar ve piyonada, ritim ve bas gitarda Sterling Morrison, bateride Maureen Tucker’dan oluşan gruba, Andy Warhol’un menejer olmasından sonra Eski Alman model Nico’da katılır ve ilk albüm için çalışmalar başlar.

 

Söylentilere göre kayıtlarının 2 gün içinde yapıldığı, albüm kapağı ve içinde yer alan şarkılarıyla gelmiş geçmiş en iyi rock albümlerinden biri olarak görülen The Velvet Underground and Nico 1967’de yayınlanır. Albümün açılışını yapan sakin ve rahatlatıcı bir Lou Reed vokaline sahip Sunday Morning‘in arkasından gelen güzel gitar rifflerine sahip I’m Waiting for the Man, Andy Warhol’un superstarı Eddie Sedwick’den söz eden Nico’nun vokalinden dinlediğimiz Femme Fatale ve albümdeki en dikkat çekici şarkılardan biri olan, insanın içine işleyen Lou Reed vokalinin ve John Cale kemanı ile buluştuğu, bir erkeğin sado-mazoist aşk yaşamını anlatan Venus in Furs, başarılı davul ve yaylıları ile rock tarihinin en iyi şarkıları arasında yer alan  Heroin ile sağlam bir avant-garde albümün ortaya çıktığını gözler önüne seriyor.
‘Venus in Furs’:

Albümün efsaneleşmesinde sadece içindeki şarkıların değil, albüm kapağınında etkisi olduğunu düşünüyorum. Dönemin popüler sanatçısı ve grubun menajeri olan Andy Warhol tarafından tasarlanan kapak bir muz resminden oluşuyor. Hatta albümün ilk baskılarında kapaktaki muz resmi soyulabiliyordu ve altından aynı muzun pembe renklisi görünüyordu. Ama bu olay fazla masraf ve zaman kaybına neden olduğu için sadece birkaç adet basılmıştır.
 0888f9b2

Kısaca toparlamak gerekirse, The Velvet Underground etkileyici şarkıları ve imajları ile farklı bir akım yaratmayı başarmış ve bir çok gruba esin kaynağı olmuştur. Kapağı ve müziği ile ikon haline gelen bu albüm arşivimizin en güzel yerinde olmayı hak ediyor.
‘Heroin’: