Müzik dünyasında bazı gruplar vardır, hem geçmişten etkilenen hem de yaptıkları müzik ile bulunduğu dönemin akışını değiştirerek geleceğe ışık tutan. İşte The Stone Roses‘da bu gruplardan biri.

70’ler de Manchester sahnesinde yeni yeni başlamış olan post-punk akımı acidin keşfi ile, Joy Division, New Order gibi dönemin önemli post-punk gruplarının efsane kayıtlar çıkarmasına sebep olurken, 80’lerin sonuna doğru yavaş yavaş yerini elektronik tınılara bırakmaya başlar.  Bu dönemin startını, gitar ağırlıklı pop müziğini ve dans müziğini bir araya getiren ve Madchester Sound’unun yaratıcılarından biri olan The Stone Roses yapar. Madchester kelimesi ise, Happy Mondays solisti Shaun Ryder’ın Manchester’da çıkan bu müzik akımını tanımlamak için This is Madchester demesi ile doğmuştur. Eğer dönemin içine biraz daha düşmek isterseniz 24 Hour Party People filmini izlemenizi öneririm.

Yeni başlayan Madchester döneminde Happy Mondays, James, The Charlatans, Inspiral Carpets birbiri ardına singel’lar çıkarırken dönemin en iyi çıkış single’ı ise The Stone Roses’dan gelir.

‘Made of Stone’:

The Stone Roses’ın 1989′ da çıkardığı ve kendileri ile aynı ismi taşıyan albümlerinde yer alan Made of  Stone müzikseverler tarafından geçerli not alır. Hatta sadece bu şarkı ile kalmayarak gerek diğer şarkılar gerek albüm kapağı ile  kült albümler arasında yer almaya hak kazanır. Güçlü sözleri, inişli çıkışlı gitar melodileri ve Ian Brown‘un atmosferik vokali ile I Wanna Be Adored şarkısı  albümde ön plana çıkan şarkılardan biri. Güzel baslara sahip She Bangs the Drums, sağlam davul vuruşları ile başlayan ve enstrumental olarak devam eden I am the Resurrection ile dönemin ölümsüz eserlerinden biri The Stone Roses albümü.

stone_roses

Bu albümün mükemmelliği şarkılar ile sınır kalmıyor ve albüm kapağı ile kendini tekrar kanıtlıyor. Amerikalı soyut dışavurumcu ressam Jackson Pollock etkilenimli grubun gitaristi olan Jhon Squire çalışması olan albüm kapağındaki “O” harflerinin yerini alan yarım kesilmiş limonlar, 1968 yılında Paris’te çıkan olaylarda kullanılan göz yaşartıcı bomba kullanıma olan tepki olarak kullanarak 68 ruhunu çok güzel bir şekilde selamlıyor.

Bu dönemde müzik yapan pek çok kısa soluklu  gruplara rağmen, Ian Brown’un başarılı vokali, şarkıları ve albüm kapağı ile dönemin ölümsüz eserlerinden biri olan The Stone Roses arşivde yer alması gereken önemli albümlerden biri.