K

adıköy en mahalleli mekanlarından biri olan ve “geçenlerde annem seni Moda Caddesi’nde görmüş, selamını iletti” muhabbetinin sıklıkla yaşandığı Arkaoda’nın nisan ayı programı açıklandı. Çocukluk evimizin balkonundaki rengarenk çicekleri anımsatan Arkaoda’nın nisan ayı müzik reçetesini merak edenler aşağıya buyursun.

Görsel: Umman Turkoglu

2.Cumartesi

DEEPIST

Haute Maqam DJ Set

İsviçre çıkışlı, İstanbul merkezli iki Boğaziçili arkadaşın oluşturduğu Haute Maqam, yayınladıkları podcast’lerle bir yıldır dinleyicilerine deep/tech house ve techno tarzında yürekleri dağlayan, shazam’ları kitleyen müzik keyfi sunuyor. Deepist ise sanatçı ve girişimcilerden, idealist ve sürrealistlerden oluşan karşılıklı saygı ve aşka dayanan bir işbirliği.

4.Pazartesi

ARTHUR RUSSELL’A SAYGI GECESİ

1992 yılında aramızdan ayrılan çellist, besteci ve prodüktör Arthur Russell’ı ölüm yıldönümünde ürettikleriyle anıyoruz. Deneysel klasik müzikten post punk’a, avant pop’tan disko’ya birçok farklı tarzda ürünler vermiş Dinasaur L., Indian Ocean, Loose Joints gibi farklı projelerde yer almış bu muhteşem yeteneği keşfetmeniz için size harika bir gece vadediyoruz.

6.Çarşamba

S&G

Altan İnan

Soul müzik odaklı mash-up ve prodüksiyonlarını DJ groovysound olarak yayınlayan Altan İnan’ın nu soul–groove etkili ilk arkaoda DJ seti.

8.Cuma

(((emre)))

1997 yılından itibaren uzun yıllar Açık Radyo ekibinde yer alan ve programcılarından olan, İstanbul’un elektronik müzik mabetlerinden Godet’in resident DJ’liğin yapan Emre Kavas aka (((emre))) sonraki yıllarda Avrupa ve Türkiye’nin önemli kulüplerinde DJ’lik yaptı. Kendine özgü tarzıyla gümbür gümbür bir kulüp sound’u ve minimal bir yaklaşımı, yetkin tekniğiyle birleştiren (((emre))) imzası haline gelen bu sihirli formüle, son dönemde daha yumuşak tonlar ve disko sound’u da ekledi. “Ağır Sanayi”, “Yan Sanayi”, ve “Elektronik İyidir” adlı konsept partilerini çeşitli radyo istasyonları ve kulüplerde gerçekleştirmeye devam eden (((emre))) benzersiz setiyle ilk defa arkaoda kabinine konuk oluyor.

9.Cumartesi

GIGOLOGY sunar: VS

Havantepe – Mutlu San

Elektronik müziği ve kentsel sanatı, üretmek ve paylaşmak için kentli insanlara farklı kurgularla sunan Gigology’nin en eski gece konsepti VS karşı karşıya getirir ve deneyimi kıyaslatarak sunar. Downtown Festival, Sundaze, Onboard gibi konseptleriyle de tanınan Gigology’nin VS gecesi arkaoda ve Zor kabinlerinde dört farklı projeyi karşı karşıya getiriyor. arkaoda’da Mutlu San ve Havantepe ile tekno-house baskın setlerin karşısında De Rien ve Erva’nın disko-house setleri Zor’da.

10.Pazar

NOHLAB & NOS & Volkan Ergen + RAW
Görsel & İşitsel Performans

NOHLAB & NOS & Volkan Ergen

Daha önce çeşitli projelerde bir araya gelmiş bu dört sanatçı, sesin ve görselin hibrit olarak algılanmasını amaçlıyor. Volkan Ergen tarafından üretilen geleneksel seslerin üzerine inşa edilmiş modern ritmik yapılar, aritmik ses öğeleri ve yüksek hızda icra kesitlerinden oluşan bu işitsel deneyim Nohlab (Deniz Kader – Candaş Şişman) ve Osman Koç tarafından geliştirilmiş, gerçek zamanlı görsel üretim yazılımı NOS kullanılarak, görsel bir deneyime dönüşüyor. NOS yazılımı, performans anında yaptığı gerçek zamanlı ses analizlerini de görsel hesaplamalarının bir parçası haline getirip sesle görselin bir bütün olarak algılanmasını sağlarken, manuel kontrolü sayesinde görsel üretimini aynı zamanda bir performans haline getiriyor olacak.

RAW

RAW yaratıcılığı kendine özgü yöntemlerle ifade etmek için yola çıkmış bir ses ve görüntü grubudur. Kullandıkları ses ve görüntü ham maddelerini eş zamanlı olarak programlayarak (live-coding) canlı performansa dönüştüren ekip Selçuk ARTUT (Replikas) ve Alp TUĞAN’dan oluşmaktadır.      

13.Çarşamba

PLAKTAN

Selekta Firuzaga

Bu ayki Plaktan sorumlusu, “Kat’i Suretle Vinil” gecelerinin üç silahşörlerinden biri olan Selekta Firuzaga (Dread Culture Soundsystem – Komadub – Beton Orman). Firuzaga, meraklılarına 70’lerden günümüze uzanan geniş bir yelpazede roots, digital roots, French dub, UK steppers gibi alt türlerde gezinen reggae ve dub plakları dinletecek.

15.Cuma

ECE & CANDAŞ

Candaş Baş ve Ece Özel pop’tan, house’a, oradan tekno ve disko’ya geçiş yapan dans müziği seçkileriyle kabindeler.

16.Cumartesi

XJAZZ Festivali Kapanış Partisi

Murat Abbas – Murat Segi – Çağıl Özdemir

Berlin çıkışlı XJAZZ Festivali, 12-17 Nisan tarihleri arasında Ankara’da ve İstanbul’da gerçekleşiyor! Kabak & Lin Records tarafından, Goethe-Institut İstanbul desteğiyle Istanbul’da, Not Under Command tarafından Goethe-Institut Ankara desteğiyle Ankara’da düzenlenen XJAZZ Festival, 2016 yılındaki ilk versiyonunda her iki şehrin en önemli konser mekanlarını yeni ve çağdaş müzikler ile bir araya getiriyor. Festivalin kapanış partisi ise Murat Abbas, Murat Segi ve Çağıl Özdemir’in DJ setleriyle arkaoda’da gerceklesiyor.    

20.Çarşamba

The Eloquence Of Swarfega

DJ Saremaa

Açık Radyo’da yayınlanan Connections adlı programın yapımcısı Timotheus Hallam’dan retro, progresif, funk, sitarbeat ve library müziklerle dolu bir gece.

22.Cuma

BANT MAG. İLE “DÜNYA GÜNÜ”

Bant Mag. ekibi yazıların, çizimlerin, sosyal medya hesaplarının başından kalkıp “Dünya Günü”nü sevdikleri parçaları sizlerle paylaşarak kutlamak arkaoda’nın yolunu tutuyor.

23.Cumartesi

Eren Eren

Eren, 2004-2005 senelerinde İndigo’da ses teknisyeni olarak birçok uluslararası sanatçıyla çalıştı ve profesyonel anlamda ilk performanslarına yine İndigo’da imza attı. Müzik yazarlığının yanı sıra Vesvese’nin kurucu ekibinde yer aldı ve İstanbul gece hayatına damga vuran Salı Sallanır parti serilerinde birçok uluslararası sanatçıya ev sahipliği yaptı. Dinamo FM’de iki sene boyunca sürdürdüğü anonslu radyo programı Krank‘da yerli-yabancı birçok ismi ağırladı ve söyleşiler yaptı. İstanbul’un kalbur üstü kulüplerinin kabinlerinde sayısız kez boy gösteren Eren, setlerinde eklektik bir anlayışta çiğ ve soulful sound’lara yer veriyor.

24.Pazar

FanzineIST Festival

Pazar + Konser

FanzineIST Festival, bağımsız yayınların görünürlüğünü arttırmayı amaçlayan bir oluşum olarak, 22-24 Nisan 2016 tarihlerinde yurtiçi ve yurtdışından fanzinlere ev sahipliği yapıyor. Üç gün içerisinde İstanbul’un dört farklı mekanında fanzin masalarının yer alacağı festivalde konser, film gösterimi, sergi ve söyleşi gibi etkinlikler de mevcut. Festivalin arkaoda ayağındaysa birbirinden farklı fanzinler, ziyaretçileriyle buluşuyor olacak. Aynı günün akşamında Onur Cabak, Kaan Yavuz, Halil İbrahim Çakıroğlu ve Güney Sosyal’dan kurulu İstanbullu post punk grubu Zemin Kat ve psychedelic-punk gibi türler arasında serbestçe dolaşan müzik-performans grubu Zoomk-Ru-Tu arkaoda sahnesinde yer alacak.

27.Çarşamba

FEZADA ÇARPIŞANLAR

Onur Şafak – Vasıfsız Eleman

Onur Şafak ve Vasıfsız Eleman normal şartlar altında müzik beğenisi olarak birbirinden alakasız gibi gözükse de birlikte çaldıkları zaman genellikle Türkiye’den pop, psych rock, jazz, komedi, funk, masal içerikli plaklar sunuyor ve ikili bunu Fezada Çarpışanlar adı altında yapıyor.

29.Cuma

Modern Funk Üçlüsü

Cünort – Volkan Judocu – Rastunch

Cünort, Volkan Judocu ve Rastunch a.k.a. Modern Funk Üçlüsü plaktan bir gece çalıyor; funk, soul, hiphop üçgeninde omurganızı titretip groove’unuzu okşuyor.

30.Cumartesi

KATİ SURETLE VİNİL

Da-Frogg – Ras Memo – Selekta Firuzaga

İstanbul reggae ve dub sahnesinin ustaları “katî suretle vinil” prensibiyle yürüyecek olan gecede bir araya geliyor: Gece boyunca Da-Frogg, Ras Memo ve Selekta Firuzaga, plaktan taviz vermeden setin başında olacaklar.