Aylar süren spekülasyonların sonunda Apple, dün katıldığı ‘Worlwide Developers Conference (WWDC)’da yeni servisi ‘Apple Music’i tanıttı. Spotify’in liderlik ettiği, Tidal‘in baba parasıyla dahil olduğu piyasaya giriş yapan Apple Music, uzmanlar tarafından müzik küratörlüğü yapılan bir servis oluşturarak kendi söylemleri ile devrimci bir adım atmışlar. 7 gün 24 saat yayın yapan bir radyo istasyonu ve ‘Connect’ adı altında sanatçılarla direk iletişim kurmayı sağlayan organik bir sistemi barındıran Apple Music, müzik dünyasında yeni bir bölüm olarak tanıtıldı.

Keşfe dayalı deneyim

Kullanıcılarına tamamlayıcı bir müzik deneyimi sunmayı amaçlayan Apple Music, içerisinde yer alan 10 binlerce müzik videosunu reklamsız sunup algoritmalarla değil müzik otoriteleri tarafından hazırlanmış organik playlist’lerle tatminlik seviyesini yukarı çekmeyi amaçlıyor. Üreticiye olan saygı ve keşfe dayalı bir alan yaratıp diğer sanat disiplinleri ile iç içe geçirerek dijital ortamdaki sıkışıklıktan çıkarmak istediklerini açıklayan Beats’in yaratıcı ekip yöneticisi Trent Reznor, aynı çizgiyi Apple Music videolarında da yakalamak istediklerini bizlerle paylaştı.

Dünya çapındaki radyo istasyonunun yönetimi için geçtiğimiz mart ayında BBC Radio 1‘daki işinden ayrılan Zane Lowe ile anlaşan Apple, bunun yanı sıra New York merkezli radyo istasyonu Hot 97‘in DJ’i Ebro Darden ve Londra menşeli DJ Julie Adenuga‘ı da ekibe dahil etti. Lowe yaptığı açıklamada Apple Music’in yaratıcı fikirlerin en rahat konumlanacağı servis olacağını duyurdu.

3 aylık ücretsiz kullanım

Diğer müzik yayın kanalları gibi ücretsiz üyelik opsiyonunun olmayacağı Apple Music, sadece ilk üç ay para vermeden kullanılabilecek. Bunun dışında aylık kullanım ücreti 9.99 dolar olarak belirlenmiş. 30 Haziran‘da bir çok platformda kullanılabilir duruma gelecek olan Apple Music, dünkü tanıtım ardından Zane Lowe’un sunumu ile Pharrell Williams‘ın yeni şarkısı ‘Freedom’ın prömiyerini yaptı.

Spotify‘ın 60 milyon kullanıcı 15 milyon ücretli takipçi ve 8.4 milyon dolarlık değere ulaştığı müzik yayın piyasasına geç giriş yapsa da Apple, 700 milyondan fazla iPhone kullanıcısına direk ulaşabilme avantajı ile kısa sürede sektörde lider konumuna gelmesi muhtemel.