E

n son BitTorrent‘in duyurusunun ardından BitTorrent Now uygulaması ile çevrimiçi müzik dinleme piyasasının yeni oyuncusunu sizlere tanıtmıştık. Geçtiğimiz günlerde Spotify‘in 100 milyon aktif kullanıcıya ulaştığını açıklamasının ardından Apple Music‘den karşı hamle geldi!

Geçtiğimiz yıl bu zamanlarda piyasaya giren Apple Music, Apple bünyesinde olmasının verdiği büyük avantaja rağmen 2008 yılından beri sadık kullanıcılarını arttırmayı başaran Spotify karşısında etkili bir varlık göstermedi. Yine geçtiğimiz yıl Spotify’in sanatçılara verdiği telif değerinin düşüklüğüne dem vurup platformundaki şarkıları yüksek kalitede dinleme opsiyonu ekleyerek çevrimiçi müzik dinleme piyasasına dahil olan TIDAL, Jay-Z ve kankalarının para saçtığı bir uygulama olmaktan öteye geçemedi.

Besin zincirinin en üstünde yer alan Spotify’ın bu yükselişinin ardından rakiplerin neler yapacağını merak ediyorduk ki beklenen hareket Apple Music’den geldi. Yeterli sıçramayı yapamayan Apple Music, TIDAL’ı bünyesine katmak için görüşmelere başladığına dair dedikodular ortalıkta dönmeye başladı. Kullanıcıların beklentilerini, yönelimlerini ve ihtiyaç duyduğu yenilikleri başarılı dokunuşlarla gerçekleştiren Spotify’a karşı Apple Music’in bu satın almada sonra nasıl bir yol izleyeceğini hep birlikte göreceğiz.

Rave Mag’in Spotify hesabıyla tanışmak isteyenleri buraya alalım.