Albüm Puanı: 9.5/10

Yayınlanma Tarihi: 22 Eylül 2014
Label: Warp Records

 

Öne Çıkan Şarkılar:

  • XMAS_EVET10 (Thanaton3 Mix)
  • 180db_
  • Aisatsana
  • CIRCLONT6A [syrobonkus Mix]
  • produk 29

 

Drukqs’tan bu yana çekildiği inzivasından ötürü tüm çevrelerden aldığı tepkilere pek aldırış etmeyen AFX’in aslında hayatının çalkantılı döneminde olduğunu çok az kişi bilmekteydi. En başta kameralardan, röportajlardan, medyatik olmaktan şiddetle uzak durması, kendisinin evlenip aile insanı olmasından bu yana sancılı bir evreye ulaştı. Uzunca bir süre yayınlanmamış parçalarını ve mikslerini yayınlamakla geçiren AFX, eşinden ayrılma süreci başlarında şok bir olayla karşı karşıya kalıyor; yaklaşık 10 – 15 albümlük materyalaninin ve diğer çalışmalarının da bulunduğu bilgisayarı eşi tarafından çalınıyor. Bildiğimiz gibi Richard D. James kafasına koyduğunu yapan bir kişiliğe sahiptir. Yakın çevresine ve plak şirketi Warp’a “bilgisayarımı almadan herhangi bir şey yayınlamayacağım” demecinden sonra olay kontrolden çıkıyor. Uzunca bir sürenin ardından bilgisayarına kavuşan AFX, tekrardan çalışmalarına başlıyor.

Elektronik müziğe getirdiği yenilikçi, abstrakt, olağan dışı bakış açısıyla müziğin seyrini değiştirenler deha Aphex Twin, aka Richard D. James, basmakalıp öğretilerin şiddetle karşısında durmaya başladığından beri her platformda büyük saygınlık kazandı. Benim de içinde yer aldığım birçok insanın yaşamlarının rotasını tamamen değiştirdiğinden mütevellit ismini zikrederken hep bir heyecan ve saygı duyma halleri devam etmekte. Uzun yıllardan sonra Causic Window mahlasıyla 1994 yılında yapımı albümü geçtiğimiz aylarda bizimle paylaşılmıştı. Aslında bu yayınla beraber Aphex Twin, bir mesaj vermeye çalışıyordu; Hazır olun!

Yeni albüm haberi, albümün ismi, tracklist ve kullanılan ekipman listesi derken ilk single, ‘Minipops 67 [Source Field Mix]‘ ortama salıverilmişti. İlk dinleyyişle beraber AFX’in dehasından hiçbir şey kaybetmediğini görmek mutluluk vericiydi. Derken albüm yayınlandı. İlk dinlediğim zaman ki heyecanımla günlerce sadece bu albümü dinleyerek geçirdim.

Genel Aphex Twin üretim mekanizmasını AFX mahlasının üslubuyla harman ederek olaya girişen James, bununla beraber albümünü dijital kayıt tekniğiyle kaydederek her zaman ki gibi deneysel–tekno–akıllı dans müziğini başarıyla icra etmiş. Kulvarındaki müzisyenlere yine tur bindiren Aphex Twin, bunun yanında farklı noktalara uğramaktan da geri kalmıyor.

Bazı çevrelerce aynı şeyleri tekrar yoğurup sunmuş gibi yersiz eleşiriler mevcut ancak gözden kaçan nokta şudur; Aphex Twin budur. Kendine özgün bir sound’u sıfırdan yaratıp, onu yıllarca geliştirip yenileyerek ve underground duruşundan asla taviz vermeyerek herkesin takdirini kazanmıştır. Önceki çalışmalarında bize asla ‘dinle at kenara’ kalibreli bir albüm yapmadığını kafanıza vura vura öğretti. Bu yüzden hit ve catchy çalışma beklemek büyük yanlışlara gebedir. Zaten dikkatli dinlenildiğinden albüm kaydı, mixing ve mastering açısından çok çok başarılı. Her saniyesi ince elenip sık dokunmuş olduğu su götürmez bir gerçek. Yıllarca AFX’in daha analog, kirli ve dinlemesi zor olan çalışmalarını dinledik. En basit haliyle bu büyük bir değişim ve yeniliktir.

Uzun yılların ardından karşımıza çıkan bu Aphex Twin eseri beklentileri fazlasıyla karşılayan, senenin ve son yılların en başarılı elektronik müzik albümlerinden biri dersek hatalı olmaz. Çünkü Aphex Twin budur.