Anlatacak çok şey var. Yazmak çoğu zaman iyi gelse de bazen yeterli olmuyor. Herkes iyi bir yazar değil en nihayetinde. Bazı insanlar biliyorum mesela yazdıklarını bir tek kendileri anlıyor. Eğer bir insan, hikaye anlatmayı iyi beceriyorsa ve gözlem yeteneği de ayakta alkışlanacak cinstense, ondan çok başarılı bir yazar ortaya çıkıyor. Ama eğer bir insan içindekileri sığdıracak hiçbir şey bulamıyorsa, yüzüne baktığınız zaman gözlerinden fikirlerin fışkırdığını görebiliyorsanız ve aynı zamanda özel bir yapıya sahip hayal gücüne sahipse işte o insan yönetmen oluyor.

Film çekmek, film izlemek, film konuşmak hepsi birer sanat haline dönüştü. Küresel olarak en yaygın sanatın sinema olduğunu düşünürsek de herkes sinema söz konusu olduğu zaman kendini sanatçı hissediyor. Fakat bir filmi izlemenin de bazı önemli noktaları var. Dikkatli ve saygılı olmak, her detayı görmeye çalışmak ve her şeyi duymak. Duymak diyince de yine Rave Mag olarak konuşacaklarımız var. Çünkü bizim işimiz dinlemek. Böyle olunca da filmlerde duyduğumuz birbirinden kusursuz şarkıları bölelim dedik. İlk olarak bizde iz bırakan ilk dört yönetmenle yola çıkıyoruz.

 

   1. Fatih Akın

 

Eğer Fatih Akın bir şeyi anlatmak istiyorsa, tüm detayları ortaya koyacak demektir. Dram, karamizah, komedi derken ödüllere doyamayan üstün yetenek, filmlerindeki şarkı seçimiyle de büyüleyici darbelerini kafamıza vuruyor. Filmleriyle ilgili çok yorum yapmak bize düşmez. İşimiz müzik ama filmlerinin her birinin soluksuz izlendiği bir gerçek. Hepsini yazmak var ama 4×4 dedik bir kere. İşte Fatih Akın’ın yaptığı her işe bir kez daha saygı duymanızı sağlayacak 4 şarkı;

Gegen Die Wand: Sisters Of Mercy – Temple Of Love

 

Gegen Die Wand: Ağla Sevdam

Bu arada, şarkıdan önce After Laughter Comes Tears çalıyor. Geçişe bakın!

 

Im Juli: İdil Üner – Güneşim

İçimize güneş doğsun diye bir film, içimize temmuz girsin diye bir şarkı.

 

Soul Kitchen: Shantel – Manolis

Karnınız acıktı mı?

 

    2. Quentin Tarantino

Tarantino filmi kendini jenerikten belli eder. Retro yazı karakterleri, rengarenk arka fonlar, gösterişsiz bir açılış ve çektiği film her ne ise bitene kadar karşınızdaki zekaya duyulan saygı ve muhteşem müzikler. (Karar verdik, tez zamanda Tarantino müziklerine bir kitap yazmamız gerekiyor.)

Pulp Fiction: You Can Never Tell – Chuck Berry

Bu dans sahnesi efsanedir ama Uma Thurman’ın elleri ☹

 

Kill Bill: Don’t Let Me Be Misunderstood – Santa Esmeralda

Minik, tatlı Lucy Lu kafatası.

 

Pulp Fiction: Girl You’ll Be A Woman Soon

Herkesin böyle anları olmadı mı yani?

 

Kill Bill: Bang Bang – Nancy Sinatra

En çok Nancy’ye soracaksınız. En çok!

 

   3. Ferzan Özpetek

İtalya’nın en sert esen fırtınası Ferzan Özpetek. Dokunulmayana dokunup, anlatılmayanı tercih edenlerden. Ayrıca her zaman muhteşem notalar süslüyor filmlerini. Fantastikliğe gelince de Ferzan’ın başarısı göz ardı edilemez. Bakınız; Şahane Misafir

La Finestra Di Fronte: Gocce Di Memoria – Giorgia

 

Cahil Periler: Gracias A La Vida – Yasmin Levy

 

Cahil Periler: Yasemin Sannino – Birdenbire


Mine Vaganti: Kutlama – Sezen Aksu

Galiba şimdi memlekete bahar geldi gibi?

 

   4. Pedro Almodovar

Adına festivaller düzenlenesi, anlatacakları her an pür dikkat dinlenesi bir usta Pedro Almodovar. Anlattığı o hikayeleri insan yastığının altına koyup uyumak istiyor. Müzik seçimleri ise tek kelime ile damardan!

Hable Con Ella: Cucurrucucu Paloma

 

Volver: Volver – Estrella Morente

Penelope’yi kim sevmez? Hele Almodovar’ın yönettiği bir Penelope’yi?

 

The Skin I Live: Shades Of Marble – Trentemoller

Günler, geceler boyu bu şarkıyı dinleyen birini tanıyorum. Okyanusa bakarken çok iyi gider.

 

Tacones lejanos: Luz Casal – Un Ano De Amor