Nisan ayı başında British Academy of Film and Television Arts (BAFTA) tarafından ‘En İyi Yönetmen’ ödülüne layık görülen Asif Kapaida‘nın yönetmeliğini yaptığı ve 2011 yılında hayatını kaybeden İngiliz şarkıcı Amy Winehouse’un hayatını konu alan ‘Amy’ isimli belgesel filmin teaser videosunu sizlerle paylaşmıştık.

13 Mayıs‘ta başlayacak Cannes Film Festivali‘nde galası yapılacak belgesel hakkında Amy Winehouse’un ailesinden bir açıklama geldi. Her ne kadar film yapımcılarının senaryo için Amy Winehouse hakkında 100’den fazla röportajından yapıldığını, elde edilen bulguların tamamen objektif bir yansıma ile senaryoya eklendiğini iddia etse de, aile tarafından People dergisine yapılan açıklama: “Filmde Amy’nin müzik kariyerine ve yeteneklerine odaklanma şansı varken bir çok yanıltıcı unsura yer verip bazı gerçeklerin göz ardı edildiğini, bu yüzden de yönetmen Asif Kapadia’nın projesinde yer almadıkları.” şeklinde.

Merakla beklenen belgeselin vizyona girmeden böyle bir tartışmanın içinde kalması oldukça üzücü bir durum. Bakalım ortaya çıkan sonucu bizler nasıl değerlendireceğiz.