A

lmanya ve Fransa çıkışlı grupları mercek altına aldığımız müzik falı serinin ikinci ve son bölümünde 4 grubu daha mercek altına alıyoruz.

Holy Two:

2012’den beri aktif olan Holy Two, Lyon çıkışlı bir electro pop duo’su. Elodie ve Hadrien‘dan oluşan Holy Two, 2013’de çıkardıkları “Holy Two” adlı EP ile kendilerini tanıtma şansını yakaladı. Özellikle “La Tal” adlı parçalarındaki harmanlama dikkat çekmelerine neden oldu. Sıra dışı parçaları ile 4 yılda sağlam bir dinleyici kitlesi oluşturan Holy Two’un temel özelliği Elodie’nin çizgi dışı vokali. Özellikle “Undercover Girls” adlı parçalarında görünen bu orijinal ses Holy Two’u favorilerimden biri yaptı. Hem minimal hem kaotik müzik üreten bu ikilinin yeni EP’si “A Lover’s Complaint”  2016’da dinlememiz gereken çalışmalardan biri olmalı.

Synapson:

Synapson aslında bizlere çok yabancı değil. Yaz boyunca Çeşme klüplerinde Anna Kova ile beraber çıkardıkları All In You adlı parçalarına çılgınlar gibi dans etmiştik. Amma velakin bu güzel parçayı çıkaran Synapson’un reklamı yapılmamıştı. Geçen günlerde çıkardıkları muhteşem parça Fireball‘da çıkmışken tanımanın vakti geldi diye düşünüyorum. Paris çıkışlı electronik duo Synapson 2009’dan beri aktif. Diez Music ile anlaşmalı Fransız duo, Alexander Chiere ve Paul Cucuron‘dan oluşuyor.

Benim için özel olmalarının nedeni ise klasik elektronik tınılarının dışına çıkmaları. Jazz, Afrika müziği ve   latino dance kulvarlarında gezinen Synapson, 2016 yazının dikkat çeken isimlerinden biri olabilir.

Synapson’un son parçası Fireball’u merak edenleri aşağıya davet ediyorum.

Parra for Cuva:

Nikolas Demuth nam-ı diğer Parra for Cuva 2013’den beri aktif olan Berlin çıkışlı deep-house sanatçısı. Klasik ve caz piyano eğitimli Nikolas, yaşadığı şehrin müzikal yapılanmasından derin bir şekilde etkilenmiş ve deep house ve soul house alanında üretmeye başlamış. Büyük çıkışını Chris Isaak‘ın Wicked Games‘ini Anna Naklab ile coverlamasından sonra yakalayan genç sanatçı, 2014’tde çıkardığı Majoure adlı albüm ile çıkışını yükseltti. Son olarak geçen sonbaharda Luhya adlı EP’sini yayınlayan Parra for Cuva, kulaklarımızın pasını silecek house parçaları ile 2016’ya damgasını vuracak Alman sanatçılardan biri. Özellikle Fading Nights adlı parçası ile gönlümde yer edinen bu sanatçıyı merak edenleri aşağıya davet ediyorum.

You Are Number Six:

Fransa’nın New Wave akımına katkısı olan You Are Number Six, klasik İngiliz tınılarını anımsatan Montpellier çıkışlı bir proje. Theo Lefebvre‘den oluşan You Are Number Six, 2014’den beri aktif olmasına rağmen parmakla sayılabilecek bir dinleyici kitlesine sahip. Bu durum biraz üzücü çünkü indie, new wave kulvarlarında çıkardığı parçalar hakikaten kaliteli çalışmalar. 2 gün önce çıkardığı Don’t You Like My New Lipstick? adlı albüm, önceki çalışmalarına göre daha elektronik olmasına rağmen özgün bir çalışma. Büyük ihtimalle hiç bir zaman büyük bir hayran kitlesine sahip olmayacak olsa da, yeni ve farklı müzikleri denemeyi seven okuyuculara önerilerimden biri You Are Number Six.