S

on yıllarda yaşanan terör olaylarına karşı müzik sahnesinin direnç gösterdiği aşikar. Hali hazırda bu direncin en yoğun şekilde gösterildiği ülkelerden birinde yaşıyoruz. Kırılganlığı hep yanında taşıyarak tüm cesaretiyle müzik sektörü ayakta kalıp savaşmaya devam ediyor. Allah-Las’ın Rotterdam konserinin iptal edilmesi, terör algısının başka bir boyuta taşındığını gösteriyor.

Bu hafta 2016 yılında uzunçalarlarının ardından yeni EP serisinin ilk ayağını müjdeleyen ve Avrupa-Amerika ayaklı mini bir turne duyuran Allah-Las, bir süredir ismi yüzünden aldığı tepkiler ve gelen istihbarat sonrası Rottherdam konserini gerçekleştiremedi. Avrupa’nın müzikle yaşayan şehirlerinden biri olan Rotterdam‘daki Maashaven isimli 1000 kişilik mekanda performans sergilemeye hazırlanan Allah-Las, konserine kısa bir süre kala Hollandalı yetkililerin terör tehdidini dikkate almasıyla iptal edildi. Seyircilerin tahliyesinin ardından Hollanda polisi konser salonun çevresinde yaptığı aramada gaz tüpleriyle dolu bir araç buldu. Aracın bilinci mi yoksa tesadüf eserimi park halinde beklediği henüz açıklanmasa da evinden sevdiği grubu dinlemek için çıkan insanlar, ölüm tehlikesiyle geri döndü.

Burayı okuyorsanız çok büyük bir ihtimalle müzik, can simidiniz, arka bahçeniz ve gerçek nefesiniz olmuştur. Onun etrafındaki kara bulutlar, görülenden çok daha büyük yaralar açıyor. Derdimiz açmasın. Buna izin verilmesin. Ayrıca Allah-Las‘ı çok severiz. Keşke gelseler de dinlesek.