Albüm Puanı: 7/10

En Kral şarkılar:

1- Rockcity

2- Supersoaker

3- Wait for Me

4- Tonight

5- Family Tree

Müzik sektöründe kardeş ortakları meşhurdur ama Kings of Leon kendini aştı ve resmen aile şirketi tadında grup kurdu çıktı. Caleb, Nathan, Jared ve kuzen Matthew’in Narnia’daki maceraları ile başbaşayız hazır mısınız? King of Leon kariyerinin başında tam da indie ruhuna uygun olarak para kaygısı gütmeden saçı sakalı salarak müziklerini yapmaya başlamışlardı. Southern rock’ın ekmeğini yiyerek yöresel tınılarını indie ile harmanlayarak tadı damakta bırakan lezzetli bir sound yakalamışlardı. İkinci albümleri ‘Aha Shake Heartbreak‘ ile soundları biraz daha sertleşti ve yöresel müziklerinden biraz daha sertleştirip daha garage havasına büründüler. Böyle böyle peşi sıra kaydettikleri albümleri ile sayelerinde bir indie grubun daha doğuşuna şahit etmiş olduk.

Kendi hallerinde takılmaya devam ederken grup üyeleri biraz daha büyük kitlelere hitap etmek istediklerinin farkına vardılar ve sound’larının rotasını o yöne çevirdiler. Naif indie parçalarının yerini daha can alıcı ve enerjisi bol hitlere bıraktı. Zaten ‘Only by the Night‘ albümünde bunu açık açık belirtiler ve ‘Sex On Fire‘ ise tam bir arena şarkısı olarak bunu kanıtladı.

Kings of Leon 3 yıldan sonra karşımıza dinlenmiş, kendi ile barışmış bir şekilde, büyük kitelelere hitap edecekleri bir albüm ile karşımıza çıkıyor. ‘Only by the Night’da saçı sakalı kesip rockstar havalarında giren grubumuzu bu imajını iyice pekiştirmişe benziyor. Only by the Night tarzından yürümeye karar vermiş, bazı şarkılarda ise eski tarzlarını kaybetmediğini, rockstarlığa oynayabiliriz ama geldiğimiz yeri asla unutmayız tavırlarını yer yer hissettirmeyi ihmal etmiyor.

Bu zamana kadar para kazanma kaygısından uzak ve samimi düşünceleri ile bize kendilerini sevdiren Kings of Leon, artık büyüdüklerinin ve birer aile babası olduklarının farkına vardılar. Eee çocukların okul masrafları dersanesi, üniversitesi derken artık büyük oyanamaya başlasak mı ne yapsak gibi bir keşmekeş içinde kendini buluyor. Albüm sürecini ne kadar eğlenceli geçirdiklerine dair sürekli demeçler veren grup süreç gibi eğlenceli bir albümle bize geri döndüler.

Mechanical Bull‘, grup elemanları farklı olmayı sevse de özünü kaybetmeden, dinleyici bocalatmadan hazırladıkları güzel bir albüm olmuş. Albüm hitim ben hit diye buram buram bağıran ‘Supersoaker‘ ile açılıyor. Bel kemiği olmaya aday, dev arenalarda dinleyicileri kendinden geçirtecek bol gazlı bonservisi yüksek bir şarkı Supersoaker. Ardından bol gitar sololu, güney asiliğini bize bolca yansıtan ‘Rock City‘ ve hangover olduğumuz gecelerin sabahında akılda her şekilde kalacak enerjikliği ile yerimizde ufak ufak sallandıran ‘Don’t Matter‘ ile albüme yavaştan ısındık gibiyiz.

Caleb’in hoş sesi ve karizmatik güneyli aksanı ile harmanlanmış, size otobüs camından uzaklara baktırtan şarkılarını mı özlediniz üzülmeyin sizin için de harika bir paketimiz var ‘Beautiful War‘ ve ‘Wait For Me‘ tam da sizin için hazırlanmış şarkılar. Yok hayır biz Kings of Leon’un eğlenceli, güneş altı biralı indie’lerini özledik diyorsanız gel abla gel ‘Family Tree‘, ‘Comeback Story‘, ‘Last Mile Home‘ tam sana göre.

Artık yedik içtik, toparlamaya gelirsek Kings of Leon ufak ufak farklıklara gitmiş ama geneliyle farklı bir duruş bekleyenleri tatmin edecek cinsten bir albüm yapmamış desek doğru olur. Evet grububumuz artık büyük oynuyor, artık büyük konserlerin adamı olmak istiyor dedik ama bambaşka bir tarz ile döndüler demedik. Bu durum kimi dinleyiciyi tatmin etmeyecek kimisini ise özlediği Kings of Leon’a kavuşma sevinciyle albümü bağrına basacak. Fakat görünen bir gerçek var ki grup ilk albümlerindeki samimiyetlerini bozmadan eğlenerek bir albüm hazırlamış bu da bizi bolca tatmin etmeye yetti diyebiliriz.