Albüm Puanı: 8/10
Yayın Tarihi: 26.08.2016
Plak Şirketi: Caroline Records

Öne Çıkan Şarkılar:

  1. Life Itself,
  2. Youth,
  3. The Other Side of Paradise

O

xford çıkışlı Glass Animals, 2. albümü How to be a Human Being‘i 26 Ağustos’ta yayımladı. Albüm kapsamında geniş çaplı bir turneye çıkan grubun rotası şu günlerde Amerika’da. Indie ve elektronik müziğin başarılı sentezlerinden debut albümleri Zaba‘nın ardından bu albümde elektronik alt yapılarına ağırlık kazandıran grup, şimdiye kadar gelen kritiklerden tam not alarak bizim de inceleme masamızın konuğu oldu.

Zaba ile hızlı bir yükseliş yakalayan grubun yeni albümü How to be a Human Being, ilk albümün başarısı altında ezilen albüm olma ünvanını elinin tersiyle itiyor. Albümün çıkışından önce gelen ilk tekli “Life Itself” ile ‘defalarca dinlesem de yetmiyor’ hissi uyandıran Glass Animals, ikinci tekli “Youth” ve üçüncü tekli “Season 2 Episode 3” ile bizlere albümün enerjik atmosferinden ipuçları vermişti. 26 Ağustos’ta yayımlanan albümün geri kalanı ile bizlere tam teşekküllü bir hikaye anlatan How to be a Human Being, kendine has enerjisiyle modumuzu hemen yükseltiyor.

Albümün adının nerden geldiğini grubun solisti Dave şöyle açıklıyor: “Albümün adı Nasıl İnsan Olunur ve bu albüm tamamen insanlar hakkında. Albümdeki şarkıların sözleri turne sırasında tanıştığım insanlarla yaptığım konuşmaların kayıtlarından geliyor. Fark ettim ki en yakın arkadaşlarına dahi anlatamadıkları şeyleri bir yabancıya açmak çok daha kolay. Bunu keşfedince bu konuşmaları kaydetmeye başladım. Akıl almaz, kalp kıran, tuhaf ve komik şeyler hepsi. Kasım ayında oturup bu kayıtları tekrar dinledim. İnsanların hikayelerini anlatma şekline kafa yordum. Neleri abarttıkları, nelerden vazgeçtikleri, aslında ne anlatmak istedikleri ve söyledikleri her şey, nasıl bir insan oldukları hakkındaydı. Bu durum bende kendi karakterlerimi ve kendi hikayelerimi yaratma isteği uyandırdı. Her bir şarkıya kendimden bir şeyler sakladım. Her biri farklı bir karakter ve onun hikayesi hakkında.”

Albümün dokusunu oluşturan bu hikayeler, ortaya yine (bkz. Zaba) Glass Animals‘a özgü enerjik ve samimi bir iş çıkarmış. Zaba‘da yaptıkları müziği çok daha ileriye taşımışlar ve hikaye anlatıcılığına başarılı bir giriş yapmışlar.

glass-animals-green-door-2

Geçtiğimiz aralık ayının sonunda bir buçuk haftada şarkıları kaydeden grup, çoğu şarkıda demo kayıtlarını kullanmış. Demo kayıtlarını dinlediklerinde stüdyo kayıtlarında yakalayamacaklarını düşündükleri enerji ve spontane ruh hali bu durumun arkasındaki sebep.

Albümün açılış parçası “Life Itself” albümün hem en güçlü hem de albümü en iyi yansıtan çalışması. İkinci parça “Youth” ise “Life Itself“in çoklu vokaller ve perküsyon ile uyarlanmış farklı bir versiyonu gibi. İkinci albümün üçüncü parçası, atari sesleri eşliğinde “Season 2 Episode 3” adıyla albümün küçük kelime oyunu olarak yer alıyor. Bu albümdeki tüm parçalar son derece bağlı ilerliyor ve bütün bir hikaye sunuyor.

Yer yer hip hop tınıları duyduğumuz ve grubun geçiş aşamasına tanık olduğumuz parçalar ise “Mama’s Gun“, “Cane Sugar” ve “The Other Side of Paradise“. Bunlar arasında “Cane Sugar”ı çok sevsem de “The Other Side of Paradise” hem çok farklı bir Glass Animals deneyimi yaşatıyor, hem de albümün en etkileyici parçalarından biri. Bu üçlü dikkatleri sonuna kadar hak ediyor.

Zaba‘nın bonus parçası olabilecek, gitar rifflerini en iyi duyduğumuz parça ise “Take A Slice“. Albümün parça listesi elektronikten hip hopa, hip hoptan indie’ye geçiş yaparak ilerliyor. Son üç parça olan “Take A Slice“, “Poplar St” ve “Agnes” bize Dave’in bir nebze büyümüş indie yorumunu dinletiyor. Hızlı ve enerjik başlayan albüm, yavaşlayarak sona eriyor.

How to be a Human Being, farklı tarzları karıştırıp şimdi ne olacak gözlemleyelim diyen bilim adamları topluluğunun elinden çıkmış gibi. Albümü özetleyeceğim iki kelime deneysel ve eğlenceli. Elektronik alt yapının yoğunlaştığı bu albüm, Zaba‘ya göre hayli oturmuş bir tarz sunuyor. Hem bu kadar deneysel olup hem de bu kadar iyi sentezlenen bu albüm için Glass Animals‘ı kucaklamaktan başka bir opsiyon göremiyorum.

Albüme sarılmak isteyenleri şöyle alalım;