Albüm Puanı: 8.2/10

Yayınlanma Tarihi: 2015
Label: Kobalt Label Services (2015)

Öne Çıkan Şarkılar:

– A Taste of Silver
– Romeo
– Goldfish
– Perspective

Müziğin sürekli gelişimine her daim tanık oluyoruz. 2000’li yıllarından başından itibaren tekdüze ve standart kalıplara bağlı müzik tarzları yavaştan ömrünü tüketmeye başladı. Özellikle 2010 yılından itibaren bir çok tarzın kombine edilip sunulmasıyla beraber tekdüze müzik yapmanın artık çok çok eski bir moda olduğunu varsayabiliriz. Bu demeçlere en güzel örnek teşkil edecek tarz ise R&B’dir. Artık gına gelen hep aynı ritimleri, melodileri allayıp pullayıp piyasaya sürülen r&b formları artık demode oldu, bayağı olmayı da epeyce aştı. İşbu sebeple Cardiff orijinli müzisyen Pete Lawrie-Winfield, takvimler 2012’yi gösterirken aklındaki müziği belli başlı standart noktalar arasında hapsetmeyi reddederek, r&b, elektronica, hip – hop, indie ve pop içeren bağımsız projesini başlattı: Until the Ribbon Breaks.

Winfield, projenin tek başına ilerleyemeyeciğini düşünerek yanına James Gordon ve Elliott Wall‘u alarak çalışmalarına tam gaz devam etti. 2013 yılında yayınladığı Pressure adlı teklisiyle dikkatleri üzerilerinde topladılar. Parça birçok mecrada pozitif eleştiriler aldı. Bunun yanında şarkının, David Lynch‘in kült filmi “Lost Highway” den görüntülerle oluşturulmuş resmi olmayan klibiyle de bu çıkışını perçinledi. Ardından 2025 adlı teklisiyle de ses getirmeye devam ettiler. Grup bunun yanında Run the Jewels‘ın debut albümünde yer alan Job Well Done adlı çalışmaya konuk oldu.

2014 yılında verdikleri ilk albüm haberini bekleyişi çok uzun sürmedi ve geçtiğimiz günlerde ilk albümleri “A Lesson Unlearnt” dinleyicilerle buluştu.

A Lesson Unlearnt, size birden çok olguyu daha minimal tavırda sunmaya çalışmış. Temeline indie müziğini oturtup; r&b, pop, electronica ve rock türleriyle kombine edip bezemiş. Orca, Spark, Romeo daha deneysel hatlı çalışmalarla şaşırtırken, A Taste of Silver gibi Danger Mouse ve The Black Keys ortaklığında yapılmış fakat hiç yayınlaşmış gizli şarkısı hissi veren, Perspective gibi Underground Hip – Hop eseriymişcesine işlenmiş, bu sefer Run the Jewels‘ın konuk olduğu bir başka hip – hop örgülü Revolution Indifference gibi, Goldfish ve Persia gibi deneysel ruhlu r&b – uk garage füzyonu çalışmalarla albüm size farklı ve alışkın olmadığınız müzikal bir deneyim yaşatıyor.

Albümün tek eksi noktası, belki de en gizli detayı ise; tüm dünya üzerinden global bir bakış atarsak, herkesin kolayca sindirip alışabileceği bir çalışma olmanın gerisinde kalmış. Ancak hedef kitle ve içerik açısından birçoklarının diline pelesenk olabileceğini göz ardı etmemek de fayda var.

Senenin sıradışı ve tutkulu çalışmalarından biri olmasının yanı sıra kalıplara saplanıp kalmış ve kurallarla çevrenlenmiş müziğin artık rafa kalktığını resmîleştiriyor.