T

he Strokes uzun bir aradan sonra üç kütür kütür şarkının ve bir de remix’in bulunduğu albümleri ”Future Present Past” ile sahalara döndü. Biz de kendisini inceleme masamıza davet ettik.

New York çıkışlı, 70’lerin avant-rock ikonlarını ve 90’ların grunge’ını harmanlayıp bunu bir de kendi yaratıcılıklarıyla besleyerek klasik sound’larını icra eden The Strokes, 2000’li yıllarda herkesin sevdiği ve bu yetmezmiş gibi bir de o yıllarda türeyen müzik gruplarına ilham kaynağı oldu. Üç yılın ardından yeni albümleri ”Future Present Past” EP’si ile The Strokes, sağlam bir yaygara kopartmayı başardı. Cult Records etiketiyle dinleyiciyle buluşan albüm, ilk şarkısı ‘OBLIVIUS‘, biriciğimiz Julian Casablancas‘ın yeni radyo programı ‘Culture Void‘de, kalan iki şarkı ”Drag Queen” ve “Threat of Joy” ise Beats 1 Radio’da Zane Lowe‘ın programında görücüye çıktı.

OBLIVIUS” albümü ateşleyen ve güçlü riff’leriyle kulakları dolduran harika bir çalışma olmuş. ”Draq Queen” başladığında tam 80’ler new-wave havasına giriyoruz derken Casablancas’ın sesini duyduğumuz anda olduğumuz yere çakılıyoruz. ”Threat of Joy”da ise daha naif bir sound ile buluştuktan sonra Moretti remix’i ile albümü kapatıyoruz.

Bu EP aslında alternatif olarak yapılmış bir çalışmadan bir tık fazlası. Albüm, The Strokes‘un ”Comedown Machine”den bu yana çalışmaya devam ettiklerine ve tüm fırtınalara rağmen ekibin bir arada olduklarına dair bir kanıt niteliğinde. Albümdeki sound’un, kendini tekrar etmeden, grubun ilk yıllarındaki duyguları yaşatacak tazelikte ve aşinalıkta olması aslında sürpriz ve etkileyici bir durum. Popüler kültürden beslendiklerine dair tek kırıntı Fabrizio Moretti’nin bagetleri bir kenara fırlatıp synth’leri ince ince ”OBLIVIUS” a işleyerek ortaya tatlı bir remix çıkarmış olması.

Albümün tamamını dinlemek isteyenleri aşağıya alalım.