S

ahnelerin en cool ikilisi Alex Turner ve Miles Kane, The Last Shadow Puppets projeleriyle ile  ikinci albümleri ”Eveything You’ve Come to Expect”i yayınladı. Biz de dumanı üstünde tüten bu albümü inceleme masamıza konuk ettik.

Albüm Puanı: 7/10
Yayınlanma Tarihi: 1 Mart 2016
Plak Şirketi: Domino Records

Öne Çıkan Şarkılar:

1)Aviation
2)Bad Habits
3)Pattern

Hatırlayacak olursak ilk albümleri ‘‘The Age of the Understatement”, 2008 yılında ortalığı tozu dumana katmış, Simian Mobile Disco‘nun prodüktörlüğünü yapan James Ford‘un da büyük emeğinin olduğu albüm Mercury adaylığı elde etmişti. 8 yıl gibi uzun bir ara vermeleri sebebiyle olsa gerek. ”Eveything You’ve Come to Expect” albümü ilk dinlendiği anda tatlı bir nostalji hissiyatı yaşatıyor.

”Bad Habits” ilk yayınlandığında epeyce gürültü kopartacaklarını sandığımız ikilinin albümdeki diğer şarkıları için çok daha farklı, sürpriz bir sound ile buluştuğumuzu söyleyebiliriz. ‘‘Bad Habits” neredeyse Miles Kane‘nin ağır bastığı tek şarkı. Bu durum biraz da Alex Turner‘ın kendi projelerinin etkisinde kalmasından dolayı olmuş. Haliyle Arctic Monkeys albümlerinden ”Suck it And See”ve ”Humbug”ın biraz daha düşük tempolu halinin füzyonu gibi bir iş ortaya çıkmış. Miles Kane’nin ağırlıklı,rockstar havası daha geri planda kalmış. Bunun yanında Alex Turner’ın o sofistike ve cool tarzını hissettiğimiz, duyduğumuz bir atmosfer mevcut. Albüm teknik olarak ilk The Last Shadow Puppets albümünden uzak. Bu durum ‘Eveything You’ve Come to Expect’deki hikayelerin zenginliğinden ve iki müzisyenin de zirvelerde oynamış olup bu işe artık biraz daha yüzeysel bakıyor olmalarından da kaynaklanabilir.

”Aviation”, albümü ayakta tutan, TLSP tarzının en iyi ifade edildiği şarkı. Aynı zamanda albümün açılış şarkısı olmasıyla da beklentileri yükseltiyor. Neredeyse ’’My Mistakes Were Made for You’’ ve ‘’Standing Next to Me’’ ile kapışacak nitelikte. ”Pattern””Dracula Teeth” ve ”Eveything You’ve Come to Expect” gibi bir çok şarkıda yaylı aranjman kullanılmış. ”The Bourne Identity” ve ”The Dream Synopsis” ise John Lennon, David Bowie, Lou Reed esintileri ve Alex Turner’ın solo çalışması ‘’Submarine’’ gibi daha yumuşak tonlar taşıyor. İlk albümleri gibi zorunlu ve disiplinli bir şekilde buluşmadıkları için ikili biraz daha deneysel ve daha özgür yaklaşım göstermiş. Dolayısıyla albüm rutin bir tarzda seyretmiyor.

Netice itibariyle beklentilerimizi bir yana bırakacak olursak albümde özellikle Alex Turner‘ın performansı takdir ve hayran olunası nitelikte. Arctic Monkeys ile pişmiş ve bu projede söz sahibi olmuş gibi bir hali var. Bunun böyle olmasında prodüktörleri James Ford’un Arctic Monkeys albümleri için de çalışması da etkili tabii ki. Sekiz yıl aradan sonra çıkan bu albümde Miles Kane‘i çok hissedemesek de, albümün enerjisi bu durumu kurtarıyor.