O

xford yakınlarında Sutton Courtenay diye bir yer var. Orada da The Courtyard Studio yer alıyor. Bu stüdyonun koltukları da duvarlarının rengi de bugüne kadar tüm Slowdive albümlerinin mühendisliğini yapan Chris Hufford da aynı ve yerli yerinde. Slowdive, 22 yıl sonra tekrar aynı stüdyoda, aynı isimlerle ve duvarlarla birlikteydi. Dinlemeye doyamayacağınız bir shoegaze albümü ile ayrıldılar stüdyodan. Tıpkı genç, enerjik ve hayaller kuran genç Slowdive üyeleri gibi fırtınada koşan çocukları da alıp geldiler.

Yirmi yedi çok dalga yapar
2016’nın ekiminde, Pitchfork bir video yayınladı. “Tüm zamanların en iyi 10 shoegaze albümü” adını taşıyan videoda Slowdive göreceğime adım gibi emindim ama hangi albümü koyduklarını bulmaya çalışma maceram katlanılır gibi değildi. İki albüm arasında kaldım. “Just For a Day” mi? Yoksa insanları asla gidemeyecekleri uzaya gönderen “Souvlaki” mi? Pitchfork beni üzmedi yedinci sırada “Just For A Day”i anlattı, ikinci sırada da “Souvlaki”yi… Tekrar şuna hep beraber emin olabiliriz: Shoegaze denilince akla Slowdive gelir. 4 Mayıs’ta Slowdive ile aynı ismi taşıyan Slowdive albümü, aynı yaşta olduğum bir grubun beni büyürken yarı yolda bırakmasının telafisi gibi. Slowdive sizi koltukaltlarınızdan tutup ayağa kaldıracak bir güç ile geri döndü.

Yeni bir şeyler yapmak, birlikte yapmak
“Grup olarak 2014 yılında tekrar birlikte müzik yapmaya karar verdik. Yeni bir şeyler yapmak istiyorduk. Bunu yapmak için bazı canlı performanslar ve bazı yanlış başlangıçlar yaptık. Fakat gururla “Star Roving”i ortaya çıkarabildiğimiz için çok mutluyuz. Şimdi sanki ilk başladığımızdaki gibi çalıyoruz. Umarız siz de beğenirsiniz. “ Neil Halstead.

Bu sözler sonrası albümü dinlediğiniz zaman bu işin gerçek bir ekip işi ve düpedüz bir Slowdive işi olduğunu daha iyi anlayacaksınız. Ayrıca solo kariyerinde de oldukça yoğun ve başarılı olan Neil Halstead özellikle bir araya gelip canlı performanslar sergilemeyi ve bu birliktelikten sonra ortaya çıkacak yeni şarkıları istediğini belirtiyor. “Bakın burada yaptığım ve solo kariyerimde kullanmadığım bazı şarkılar var,” demek yerine sıfırdan bir Slowdive işi olması için oldukça istekli bir albüm sürecine girilmiş. Tüm grup üyeleri, “biz bir araya gelince neler yapıyoruz?” sorusunu da yanında getirmiş. Bunu da şarkılara yansıyan disiplinleri ve yaratıcılıklarıyla fark etmek oldukça kolay olacak.

slowdive_bw

Slowdive’ın o garip duygusu
Eğer şarkıları dinlerken sizi en çok etkileyen sese odaklanıyorsanız, peşinden gittiğiniz sesler anlık yükselişler, bir vokalin tizi veya harika bir davul solosu oluyor. Slowdive’ın yarattığı garip his tam olarak peşinizden koştuğunuz o seslerin aynı anda, tüm şarkı boyunca vücudunuza enjekte edilmesi gibi bir his. Son albümün üzerinden 22 yıl sonra yeni bir albüm yayınlamalarına rağmen gitarlarından, vokallerinden ve davullarından yükselen garip duygu hiçbir yere gitmedi. Benim Slowdive’ın yerini ayrı tutmamdaki en güçlü neden bu. Sık sık dinlediğim bir tarz değil ama Slowdive her yıl mutlaka vakit ayırdığım, hatırladığım bir grup çünkü kolay kolay aynı şekilde hissettiren sesleri bir arada duyma şansını her zaman yakalayamıyorum. Afiyetle dinleyeceğiniz, sarılmayı bir kez daha özleyeceğiniz, gök yüzünün her rengine aynı şekilde değer vereceğiniz bir albüm ve buna adım gibi eminim size nasıl garip şeyler hissettirdiğini asla unutamayacaksınız.

Albüm puanı: 10/9

Öne çıkan şarkılar:
Sugar For The Pill
Slomo
Star Roving