Albüm Puanı: 10/10

Yayınlanma Tarihi: 2 Ekim 2015
Label: Mass Appeal, RED

 

Öne Çıkan Miyavlamalar:

1. Close Your Eyes and Meow to Fluff
2. Meowpurrdy
3. Snug Again

Tumblr ve instagram postlarının vazgeçilmez canlıları kedilerin bir mırıltısı 20 ve 140 hertz arası frekanslarda değişmekteymiş. Zaman zaman duyduğu hazzın, zaman zaman açlığının zaman zaman da korkularının dışa vurumu olan bu hırıltılar, New York City çıkışlı serseri ikili El-P ve Killer Mike tarafından kullanılmış.

Run the Jewels ekibi bir ilke imza atıp ikinci albümleri ”Run the Jewels 2”nin şarkılarını miyav sesleriyle yeniden mix’leyerek ”Meow the Jewels”i geçtiğimiz hafta piyasaya sürdü. Önceleri bu işi aralarında bir geyik muhabbeti olarak Kickstarter’da başlatan ikili, daha sonraları bu proje için stüdyoda miyavlamışlar. İş böyle olunca albüm bir hayır işiymişçesine (ki öyle de olmuş, albüm gelirleri yardım kuruluşlarına bağışlanmış) ipini koparan albümde yer almış. Snoop Dogg, The Alcemist, Dan the Automater, Prince Paul.Boots, Just Blaze, Zola Jesus ve Geoff Barrow gibi isimler bu albümde buluşmuş.

Albümde yer alan müzisyenler bazı şarkılarda fütursuzca ana malzemenin distopyacı enerjisini çoğaltmışlar. Proje bir hayli keyifli hale gelmiş. Portishead‘ten tanıdığımız Geoff Barrow, “Close Your Eyes (And Count to Fuck)” şarkısındaki vuruşlar yerine kedi sesi sample’layarak ”Close Your Eyes And Meow to Fluff” ortaya çıkarmış.

İşin aslına baktığımızda bu albüm tam anlamıyla müzikal anlamda yapılmış bir iş değil. 90’lar hip hop kültürünün popüler hayvanı Snoop Doggy Dogg‘dan hatırladığımız üzere köpekti. Şimdilerde ise bu canlılar yerini kedilere bıraktı. Troll müzisyenlerimizin popüler kültüre karşı bir söylemi olarak ele alabileceğimiz bu albüm, bence ”Run the Jewels 2” ye kıyasla tadından yenmez.