Albüm Puanı: 8.5/10

Yayımlanma Tarihi: 03.03.2015
Label: 4AD

 

Öne Çıkan Şarkılar:

1) Begin Again
2) Dust Hymn
3) Bodyache

2010 yılında bir araya gelen Kanadalı ikili Purity Ring ile şimdiye kadar tanıştığınızı düşünüyorum. 2012 yılında yayınladıkları ‘Shrines’ albümü ile büyük ilgi çeken grup, gördükleri ilgiyi yaptıkları remix’ler ve cover’larla da sürdürmeyi başardı. Şimdi ise, ilk albümden 3 sene sonra ikinci albümleri ‘Another Eternity’ ile kaldıkları yerden devam edecekler gibi görünüyor.

İlk albümleri ile dream pop, ya da belki elektronik pop diyebileceğimiz türün altında kendilerine oldukça sağlam bir yer edinen ikili, yapımcı Corin Roddick ve vokalist/söz yazarı Megan James‘den oluşuyor. İlk albümde birbirinden güzel şarkılar yapan Purity Ring bunun yanısıra 2013 senesi Grammy ödülleri döneminde de Soulja Boy şarkısı ‘Grammy’i cover’lamış ve mükemmel bir iş çıkarmıştı.

‘Shrines’ albümünde sahip oldukları özgün tarz, gizemli ve karanlık duruş ikinci albüm ‘Another Eternity’in de çekirdeğini oluşturuyor. Albümü dinlediğiniz zaman, net bir şekilde biliyorsunuz ki bu bir Purity Ring albümü. Ama elbette zamanla ve müzikal olgunlukla gelen bir takım değişiklikler var. ‘Another Eternity’, ‘Shrines’e kıyasla daha pop bir albüm, vokaller daha net, sözler daha az gizemli, nakarat kısımları daha bir akla takılıyor, tempo daha yüksek. Spin için verdiği telefon ropörtajında Corin Roddick, bu kez daha açık bir albüm yaptıklarını söylüyor, vokaller daha yüksek ve çok fazla şey birbiri üstüne katmanlandığını belirtiyor.

Albümün öne çıkan şarkıları Megan James‘in yaptıkları ilk “tam” aşk şarkısı olduğunu söylediği ‘Begin Again’, daha karanlık daha underground olan ‘Dust Hymn’ ve benim aklımdan çıkarmayı başaramadığım, nakaratı zihnime kazınan ‘Bodyache’. ‘Begin Again’ aynı zamanda sözlerinde albümün ismini de saklıyor. Megan James, ilk kez albüm ismini şarkı sözleri arasından seçtiklerini de söylüyor. Sözleri, melodisiyle ve vokaliyle büyülü bir atmosfer yaratıyor ‘Begin Again’, ay gibi değişken bir sevgiliye duyulan aşkı anlatıyor, ve bunu hem pop müziğin kurallarına son derece uygun bir şekilde hem de sembolizmden güç alarak klişeleşmeden yapıyor. Sanırım siz de benim albümde en sevdiğim şarkıyı kolayca tahmin edebiliyorsunuz şu an. ‘Dust Hymn’ ise baştan sonuna kadar çok güçlü bir şarkı. Başladığı ilk saniye dikkatinizi çekiyor ve ondan sıkılmanıza izin vermiyor, karanlık ve gizemli sözleriyle Purity Ring geleneğine sadık kalıyor, ama bir önceki albümün çoğuna kıyasla çok daha güçlü bir ritme ve vokallere sahip.  “I lied now I’m lying awake, I cried till my body aches” bu sözler zihninize sinsice takılıp aklınızdan çıkmaz hale gelmediyse albümü doğru dinlemiyorsunuz demektir, bir daha dinleyin. ‘Bodyache’in ilk yayınlanan ve öne çıkan şarkılar arasında neden olmadığını merak ettiğiniz ‘Push Pull’dan farkı bu bağımlılık yapan nakaratta gizli.

‘Another Eternity’, benim başından sonuna kadar çok keyif aldığım bir albümdü, baştan sona her şarkıyı sıkılmadan defalarca dinleyip sevebildim ve bence bu oldukça önemli. ‘Shrines’ albümünü de çok severek dinlemiş, aynı şekilde aylarca, artık başka bir şeyler dinlemem gerektiğini fark edene kadar dinlemiş ve asla bıkmamıştım. Bu yüzden de Purity Ring‘in bu albümle çıtayı bir tık yukarı taşıdığını düşünüyorum, ben bir dinleyici olarak ‘Another Eternity’yi daha fazla sevdim. Albümün Purity Ring diskografisine çok yakıştığı ve çok doğru bir ikinci albüm olduğu, bu yılın en iyi albümleri arasına gireceği ise bence çok açık. Mutlaka dinlemenizi tavsiye ediyorum.