Albüm Puanı: 6.7/10

Yayın Tarihi: 15 Nisan 2016
Plak Şirketi: Island Records

Öne Çıkan Şarkılar:

1. The Orange Monkey
2. The Community of Hope
3. The Wheel

P

J Harvey, heyecanla beklenen 9. Stüdyo albümü The Hope Six Demolition Project’i yayımladı. Biz de 8 Haziran’da Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde sahne alacak PJ Harvey’in dumanı üstünde tüten albümünü inceleme masamıza konuk ettik.

PJ Harvey, savaş olgusunu ele aldığı bir önceki albümü Let England Shake ile büyük beğeni toplamıştı. Mercury Ödülü sanatçıya Let England Shake’de de eşlik eden Flood ve John Parish‘in yapımcılığını üstlendiği The Hope Six Demolition Project, PJ Harvey’nin dünyanın dört bir köşesindeki sorunlara karşı içini döktüğü bir albüm. Afganistan, Kosova ve Washington gezilerinde hissettiği üzüntüyü ve öfkeyi The Hollow Hand kitabında toplayan PJ Harvey, albümündeki şarkıların sözlerini de bu kitaptan almış. Politik yönü ağırlıklı olan Harvey’nin bu albümü için müziği sokağa çıkaran albüm diyebiliriz. Albümün kaydını bir serginin parçası olarak halka açık alanda gerçekleştiren Harvey, albümün yaratım sürecini olabildiğince şeffaflaştırmış. Bu albüm ile etrafımızda olan biten her şeye karşı gözlerimizi açmaya çalışan bir Harvey karşımıza çıkıyor. Eleştirel bir zemine inşa ettiği albümünde bu kez hedefte Amerika yer alıyor.

Albümün açılış parçası olan “The Community of Hope”,  Washington’taki Hope IV projesine açık bir eleştiri.  Hope IV projesi,  suç oranı yüksek mahalleleri “düzeltmek” adına bu mahallelerinin imara açılmasına karşılık geliyor. Fakat bu esnada mahalle sakinlerini göz ardı ederek mahallenin sosyo ekonomik dengesini bozan proje, Harvey tarafından ağır eleştiriye uğruyor.

Albüm, “işte bu şarkı tam benlik” anı yaşatmaktan fersah fersah uzakta. Fakat duygu yoğunluğu ve şeffaflığı hayli yüksek olduğundan vurucu ve etkileyici şarkıları beraberinde getiriyor.  Bu şarkılardan biri olan “The Ministry of Defence” kilise korosunu andıran çoklu vokalleri ve sert gitar riff’leriyle dinleyenleri hemen etkisi altına alıyor.

“A Line In The Sand” ile albümün geneline hakim olan egzotik havayla tanışıyoruz. “The Ministry of Defence” ile hızlıca zirveye çıkan karamsar hava, “A Line In The Sand” ile bir o kadar hızlı azalıyor. “Chain of Keys” ile PJ Harvey’nin müzikal dünyası tam anlamıyla ortaya çıkıyor. Albümün özünü oluşturan saksafon ve vokaller bu parçada yoğunlaşıyor. Albümün egzotik havasını iyice hissettiğimiz şarkılardan biri olan “River Anacostia” ise kilise orgu ve back vokallerin derinliği ile bir pagan ayininden fırlamış gibi. Ayin bitiminde müzikal deneyimimiz de bitiyor.

“Near The Memorials To Vietnam And Lincoln”, içine daldığımız müzikal yolculuğa bir kırmızı ışık yakarak “şimdi müziğe kısa bir mola” mesajı veriyor. Harvey’nin yaratmak istediği siyasi farkındalığı amacına ulaştıran parça, açılışı yapan “The Community of Hope”un eleştirilerine derinlik katıyor.

“The Orange Monkey”, albüm yayınlamadan bir hafta önce tekli olarak piyasaya sürüldüğünden, albümün heyecanlı bekleyişini en yoğun olarak yaşadığımız parça. Dinleyicilerin heyecanına ve merakına destek olmasının yanı sıra, bana kalırsa, albümün en güçlü parçası.

Albümün çıkışına dair bekleyiş “The Wheel” ile ocak ayında resmi olarak başlamıştı. Şarkı, savaşlarda kaybolan çocukları anlatan güçlü klibi ve “28.000 çocuk kayboldu.” diye tekrar eden çarpıcı sözleri ile Harvey’nin Kosova’da gördüklerinden ortaya çıkmış.

The Hope Six Demolition Project‘in kapanışını yapan “Dollar Dollar” ise sokağın sesini bize getiriyor. Yerel sınırlarımız içinde köprü trafiğinde gün boyu su satmak için uğraşan çocuklara yazılmış kabul edebileceğimiz bu şarkı, hüznün ve güzelliğin buluşmasına tanık oluyor. Kalabalık bir caddenin gürültüsünü arkamızda bırakarak Harvey’nin pürüzsüz sesi ile başbaşa kalıyoruz ve albüm sona eriyor.

Dört yıllık bekleyişin ardından, söyleyeceği şeyler epeyce birikmiş bir PJ Harvey var bu albüm ile karşımızda. Harvey’nin mesajları o kadar net ve keskin ki sözler müziği hissetmemize bir parça engel oluyor. Eleştiri yaparken çözüm üretmiyor şeklinde tepkiler alan Harvey, umarız ki çözümlerini en kısa sürede müziği ile ortaya koyar. Biliyoruz ki Harvey’nin sesinde gizlediği henüz keşfedilmemiş çok fazla güzellik var.

İçinden “The Orange Memory” ve “The Ministry of Defence”i mutlaka dinlemeniz gereken albümün tamamına ulaşmak için;