Albüm Puanı: 8,5/10

Yayınlanma Tarihi: 25 Eylül 2015
Label: Mute

Öne Çıkan Şarkılar:

1) Restless
2) Plastic
3) Superheated

Yıllar boyunca new wave, synth-pop, dance ve rock tarzlarını tek bir potada harmanlayıp şarkılarını bizlere marş gibi söylettiren, tüm zamanların en klas müzikal gruplarından New Order, geçtiğimiz hafta Mute etiketiyle son albümü ‘Music Complete‘i piyasaya sürdü. Basçıları Peter Hook‘un yokluğundaki ilk albüm olan ‘Music Complete’, müzik dünyasında 30 yılını geçiren müzisyenler için oldukça yenilikçi ve başarılı. Dramatik soundları duymadığımız, sözleriyle hissettiğimiz aslında fikirde aynı fakat teknikte farklı ve inovatif bir New Order dinliyoruz.

Albüme tanıdığımız, güzel isimlerin misafirlik ettiğini görüyoruz. La Roux projesinden bildiğimiz Elly Jackson, albümde en fazla sesini duyduğumuz vokal. The Killers’ın frontmanı Brandon Flowers ve New Order üyeleriyle sıkı bir dost olan Iggy Pop da bu albüme konuk olan zat-ı muhteremlerden.

Albümün en çıldırmalı ve synth/dance-pop sound’u en fazla işlenmiş şarkısı olan ‘Plastic‘te, geri vokallerde Elly Jackson’ı, Dawn Zee’yi ve Denise Johnson’ı duyuyoruz. Albümün ikinci single’ı olan ‘Plastic’in kayıt çalışmalarına daha önceleri M.I.A. ve Goldfrapp gibi isimlerle çalışmış Richard X de dahil olmuş.

Iggy Pop‘ın tanrıya dönüştüğünü hissettiğimiz,albümün karanlık atmosferli tek şarkısı Stray Dog‘da yaylı aranjmanlar ve yine bolca synth’ler kullanılmış. Albümün en gerilim dolu anlarını barındıran Stray Dog albümün deyim yerindeyse en baba şarkısı .

Albüm ”Superheated” şarkısıyla bitiyor. Eğlencenin içine serpiştirilmiş ince depresyon hali Brandon Flowers‘ın naif sesiyle pek lezzetli olmuş. Synthesizer’ı yoğun olarak duyabildiğimiz, “She is Out of My League” filmine final soundtrack olacak cicilikteki şarkının prodüksiyon işinde de Flowers, ekibi yalnız bırakmamış.

New Order bu albümüyle, 2015 yılında da büyük bir zafer kazanmış gibi görünüyor. Uzun yıllar müzikle uğraşmış, zamanlarının dev hitlerini, albümlerini piyasaya sürerek efsanevileşmiş birçok grup günümüzde aynı tadı ne yazık ki veremiyorken, New Order bu genellemeye yeni albümüyle büyük bir çizgi çekmiş.