Albüm Puanı: 7/10
Çıkış Tarihi: 15 Temmuz 2016
Plak Şirketi: Polydor Records / Interscope Records

 

Öne Çıkan Şarkılar:

Cold Little Heart
Black Man in a White World
Love & Hate

İlk olarak duyurulan çıkış tarihinden az biraz geç olsa da, soul müziği dirilten ve başarılı bir şekilde icra eden Michael Kiwanuka, yeni albümüyle tekrar aramızda. Albüm prodüktörlüğünde Gnarls Barkley ve Broken Bells’ten tanıdığımız Danger Mouse (Brian Burton), Inflo ve Paul Butler’ın imzaları var.

Benim gibi birçok Michael Kiwanuka dinleyecisinin hala onun Mercury’ye aday olan çıkış albüm ‘Home Again’i bıkmadan, usanmadan, tekrar ve tekrar dinlediğine inanıyorum. Böyle mükemmel bir albüm sonrasında haliyle yeni albümden beklentiler de yüksek oluyor.

Kişisel olarak, ‘Home Again’in aksine, ‘Love & Hate’in gerçek anlamıyla tadını alabilmek için bu kez çok daha fazla zaman geçirmem gerekti albümle. Dinledikçe beğenimin artmasıyla da albümün beni gittikçe daha fazla sardığını söyleyebilirim. ‘Love & Hate’, adındaki tezatlığa ve kararsızlığa yakışır bir şekilde albümde de kendini yer yer umutlu yer yer umutsuz sözler ve bu sözlere eşlik eden Kiwanuka vokaliyle karşımıza çıkıyor. Albümdeki sözlerin içeriğiyse genel olarak Kiwanuka’nın kişisel öz değerlendirmesi ve başarısızlıkla sonuçlanan romantik ilişkileri üzerine.

Cold Little Heart“, uzun bir giriş şarkısı albümde. İlk 5 dakika, gayet melankolik orkestral ritimlere ait. Home Again’den farklı olarak, Love & Hate’te çokça duyacağımız koro Cold Little Heart’ta da kulağımızı okşuyor.

Hemen arkasından gelen albümün diğer bir güçlü şarkısı olan “Black Man in a White World” ise sadece el çırpışlarıyla başlayan ritmik bir şarkı. “I’m in love, but I’m still sad/ I’ve found peace, but I’m not glad/… I’m a black man in a white world” diyen Michael Kiwanuka, yine ilişkiden bahsederken bu defa dünya düzenindeki ırkçılık ve bu ırkçılığa maruz kalan biri olarak da kendi deneyimine başvuruyor.

“Falling” ve “Love & Hate” gibi yavaş ve duygusal açıdan derin şarkılardan sonra “One More Night” ile müzik ritmi biraz daha yükselse de sözlerdeki ve Michael Kiwanuka’nın sesindeki melankoli varlığını sürdürüyor.

“Love & Hate” soul müzik severlerin kesinlikle dinlemesi gereken albümlerden. “Home Again” gibi çok başarılı bir albüme imza attıktan sonra Michael Kiwanuka, yeni albümünde daha fazla çeşitliliğe yer vererek takipçilerini ve ilk defa dinleyecek olanları hayal kırıklığına uğratmıyor. Ayrıca da belirtmekte önem var; “Love & Hate” çıktığı günden beri İngiltere listelerinde 1 numara.