Albüm Puanı: 8.5/10

Albüm Çıkış Tarihi: Şubat 2015
Plak Şirketi: 1080p

 

Öne Çıkan Şarkılar

– What Justifiable Confidence!

– Acid

– Lifeswork

– Peak of My Curiosity

New York semalarından beliren Max Mcferren projesi MCFERRDOG, hız kesmeden 1080p etiketindeki ikinci albümü ‘Lawd Forgive Me’ ile müzik alemine merhaba dedi.

Yeni dönem hibrit müziğinin house, techno, acid ve noise bileşenleri ve underground karakteriyle sunulmaya başlanan Outsider müziğinin başarılı icracılarından Max Mcferren; 2013 yılında hayata geçirdiği MCFERRDOG projesinin ilk ürünü ‘Club Amniotics’ debut’unu geçtiğimiz sene yayınlamıştı. Outsider türünün hakkını fazlasıyla veren bu çalışma, aslında Mcferren’ın temel müzik hatlarını bize kısaca ifade etti. Birden fazla uzantılı ve yoğun müziğinin kıstasları hiç de gözardı edilecek bir durum değil. Aksine yatalak hasta olarak addedilen Amerikan elektronik müziğinin köklerini doğru ve modern bir şekilde kullandığında aslında ne kadar güzel olabileceğinin yegane kanıtıdır.

Mcferren bu son çalışmasında, olağan ve belirli sınırları çokça farklı kullanıyor. Eski dönem analog ekipmanları yeni dönem dijital altyapısıyla harmanlayıp, daha önce de bahsettiğim underground öğeleri güzel uzantılar halinde eklemiş. Özellikle acid, noise ve juke alt türlerini house ve techno süzgeçinden geçirmesiyle aksak bir davul altyapısı oluşturmuş. Efekt ve pad kullanımında elini bol tutmanın verdiği geniş yelpazede parça trafiklerini hayli akıcı bir silsilede sunuyor. Zaten performansını daha analog temelli ya da en kötü ihtimalle laptop üzerinden icra edeceğini varsayarak parçalar gelişime değişime müsait olarak ucu açıķ bırakılmış.

Dj Rashad (rip), Machinedrum, Laurel Halo gibi müzisyenlerin öncülük ettiği bu perspektifte Mcferren’ın en büyük handikapı Amerika’daki ticari ve kapital müzik hegamonyasında kaybolup gitme tehlikesidir. Zira bu tip müzik icra etmenin en riskli yanı da global açıdan böylesine underground bir müziği popüler işler yüzünden hep arka planda kalıyor. Bu noktada Mcferren’ın üretim temposuna ket vurma vakası gerçekleşmesi halinde büyük bir müzikal kayba neden olacaktır.

Dolu dolu ve ‘öteki’ bir çalışma olan Lawd Forgive Me, temel kalıplara karşı çıkan, bir o kadar da yoğunluğuyla haylice dikkat çekici bir çalışma olarak 2015’in en başarıları arasına kayda almamıza neden oluyor.