Albüm puanı: 7/10

Hemen dinlemelik şarkılar:

1-) İki Ayrı

2-) Çok mu Zor

3-) Söyle de Bilelim

Levent Özer’i bu sene Rock’n Coke’ta Teoman’la aynı sahnede görmüş olabilirsiniz. Belki de onu punk rock grubu Rashit’ten hatırlarsınız. Ben onu, her daim caz ve kahve kokan üniversite koridorlarından tanıyorum. İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü’nde caz eğitimi alan Levent’i o zamanlar yalnızca iyi bir gitarist olarak bilirdim. Cazdan soul’a, funk’tan punk’a birçok tarzda gitarını ustaca konuşturan Levent meğer aynı zamanda başarılı bir besteci ve vokalmiş de… Nisan’da EMI Music etiketiyle piyasaya çıkan ilk solo albümü ‘Söyle de Bilelim’i o sıralar aklım fikrim Gezi’de olduğundan adam gibi dinleyememiştim.

Rock temelindeki bu albümü tek bir tarza sığdırmak zor. Zira Levent’in müzikal çeşitliliği albümüne de yansımış. Açılış ve aynı zamanda klip şarkısı olan ‘Yılgın’ ile devamında albümün ilk yarısına hakim olan şarkılar adeta karnaval havasında, fıkır fıkır. Özellikle ‘Biraz İnsaf’ çalmaya başladığında Gogol Bordellomsu triplere girip kıvırtmaya başlıyorsunuz. Funk melodiler ve sazdan davula zengin enstrümanlarla bezeli eğlenceli şarkılardan oluşan ilk yarı benim gibi melankolik tipleri biraz yorabilir.

Albümün ikinci yarısı ise, dramatik bir sonla tam onikiden vuran ‘Dumanlı Şehirler’le başlıyor. İkinci yarıdaki şarkılar, ağlak olmayan derin sözler, dokunaklı melodiler ve yer yer akustik tınılar bekleyenleri doyurur nitelikte. Albümü ilk dinleyişimde beni alan, hala da loop’ta tuttuğum ‘İki Ayrı’, albümün 12’incisi ve kesinlikle en sağlam şarkısı. İniş çıkışlarıyla çok katmanlı olan bu şarkıda, yaylılara özellikle dikkat.

Albümün mix’i Serhat Ersöz, mastering’i ise Cem Büyükuzun tarafından yapılmış. Tüm şarkı sözleri ve müzikler Levent Özer’e ait. “Abi şöyle yapsak tutar mı” kaygısı taşımayan ama piyasaya da yabancı kalmayan bir dengede, özgün ve sahici hislerle üretilmiş bu albümü afiyetle dinleyiniz.

Facebook | Twitter |MySpace | YouTube | iTunes